
Jól teljesítenek a magyarok az újrahasznosításban
Szeretnek és tudnak is újrahasznosítani a magyarok, de még van hová fejlődni.
#zöldenjobb - kampány a túlfogyasztás ellen
A fenntarthatóság és a környezetvédelem problémájára hívják fel a figyelmet, május utolsó péntekén a Zölden Jobb! mozgalom sztár résztvevői. Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) által életre hívott „Zölden Jobb!” mozgalomhoz idén csatlakozott Gálvölgyi János, Till Attila, Szakács Gergő, Petruska András, és mint fő támogató, Puskás Peti is. A kezdeményezés célja, hogy a környezetvédelmet, a szelektív hulladékgyűjtést, és a környezettudatos magatartást népszerűsítse.
Lehet, hogy lusták vagyunk szelektíven gyűjteni az italos kartondobozt?
Noha a szelektív hulladékgyűjtés lehetősége a hazai lakosság 96%-a számára elérhető, mégis a magyarok 46%-a semmilyen formában nem gyűjti szelektíven a tejes és gyümölcsleves italos kartondobozokat. Ráadásul még azok körében is minden harmadik italos kartondoboz a kommunális szemétbe kerül, akik szelektíven gyűjtik az otthon keletkezett hulladékot, derült ki az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) által készített, országos reprezentatív felmérésből.
Aranyérmet kaptak a környezetvédelmi bajnokok
Hét olimpikon részvételével szimbolikus aranyérmet vehettek át a Szelektív gyűjtés bajnokai az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) által meghirdetett Ötdobozos Játékok című verseny keddi eredményhirdetésén. Az egy hónapon át tartó online akció része volt az italos kartonok visszagyűjtését népszerűsítő kampányoknak.
Környezetvédelmi Guinness rekord kísérlet
Mintegy 500 iskolás és óvodás gyermek részvételével tett kísérletet az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés a legtöbb tejes és gyümölcsleves doboz újrahasznosítási Guinness Rekordjának felállítására. A rekordkísérlettel az IKSZ célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a hulladékká vált italos kartondobozok szelektív gyűjtésének és újrahasznosításának fontosságára. A Millenáris Parkban szervezett rendezvényen várhatóan több mint 1000 kg italos kartont gyűjtöttek össze a résztvevő gyerekek és felnőttek. Az eseményt Budapest II. kerületi Önkormányzata, az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatósága (NHI), a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. (FKF), valamint a Sió-Eckes Kft. és a Naszálytej Zrt. támogatásával valósult meg és az Alma Együttes koncertjével zárult.
„Lapíts és Szakíts!”
Ismert magyar előadók, köztük Tóth Gabi, Nagy Feró és a Beatrice, D. Tóth András, a Ladánybene 27 vagy a Belmondo példáját is követhetik azok a gyerekek, akik részt vesznek az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) legújabb kampányában. Az IKSZ iskolai oktatóprogramjához kapcsolódóan környezetvédelmi videó pályázatot hirdet „Lapíts és Szakíts” címmel általános- és középiskolás gyerekek részére, melynek célja annak bemutatása, hogy az italos kartondobozok szelektíven gyűjthetők és újrahasznosíthatók. Kevesen tudják, hogy a szelektív gyűjtés előtt laposra kell taposni a dobozokat. Ezt a momentumot, vagyis a „LAPÍTÁST” ragadja meg a mostani kezdeményezés. A pályázatban résztvevő fiataloknak ugyanis egy rövid, de kreatív és látványos videóban kell bemutatniuk azt, hogy ők hogyan lapítják és gyűjtik szelektíven a dobozokat. Az akció végén, a hírességek és a gyerekek által beküldött felvételekből az IKSZ egy zenei klipet állít össze, amelyben a doboz lapítások hangja, vagyis a pukkanások adják majd a ritmust. A pályázati felhívás több, mint 1000 iskolába, azaz kb. 250.000 diák számára jut el. A hírességek videói, amelyeket a gyerekek ösztönzése céljából készítettek, az IKSZ közösségi oldalain érhetők el (www.facebook.com/italoskarton).
58,8 tonna kartont gyűjtöttek a gyerekek
170 oktatási intézményben, mintegy 44.000 iskolás és óvodás gyerek összesen 58,5 tonna, vagyis mintegy 1,7 millió darab tejes és gyümölcsleves dobozt gyűjtött szelektíven országszerte az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) idei gyűjtőprogramjának keretében. Az Egyesülés ebben a tanévben 15 városban és 80 kisebb településen rendezte meg szelektív hulladékgyűjtési programját a helyi közszolgáltatók együttműködésével. A több hónapon át tartó országos környezeti nevelő programot negyedszerre indította el iskolákban és óvodákban az IKSZ. A program célja az volt, hogy az italos kartondobozok szelektív gyűjtésének fontosságát népszerűsítsék a gyerekek és rajtuk keresztül pedig szüleik körében. Az idei program során összegyűjtött italos kartondobozok tekintélyes mennyiségét jól tükrözi, hogy ha egymás mellé fektetnénk őket, kétszer körbeérnék a Balatont.
Környezettudatos fiatalok
15 városban és 80 kisebb településen, több mint 170 oktatási intézmény és 44.000 gyermek részvételével idén is megrendezésre kerül Magyarország egyik legnagyobb szelektív hulladékgyűjtési akciója, az Iskolai és Óvodai Italoskarton Gyűjtőprogram. Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés nagy népszerűségnek örvendő kezdeményezésének célja, hogy rendszeres szelektív gyűjtésre nevelje a gyerekeket és rajtuk keresztül szüleiket. Az immár negyedik tanévben elinduló programban résztvevő intézményeket a gyerekek által összegyűjtött italos karton mennyiséggel arányos díjazásban részesíti az Egyesület, a legsikeresebb intézmények akár 100.000 forintos különdíjban is részesülhetnek.
Állatkerti belépőjegyekkel a szelektív hulladékgyűjtésért
Kedvezményes állatkerti gyermekbelépővel jutalmaz az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) minden 14 év alatti gyermeket, aki legalább 10 darab kilapított italos kartondobozt hoz a Fővárosi Állat- és Növénykert főbejáratához szeptember 14 és 15-én. A kedvezménnyel 1800 Ft helyett 600 Ft-ért vásárolhatnak gyermekjegyet a szorgalmas szelektíven gyűjtők.
Több mint 30 tonna italoskartont gyűjtöttek a gyerekek
Már több mint 30 tonna italos kartondobozt gyűjtöttek óvodások és iskolások az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) szeptember végén kezdődött országos gyűjtőprogramjában.
Még mindig nincs elég szelektív gyűjtősziget
10-ből 8 újrahasznosítható italos karton (tejes és gyümölcsleves karton dobozok) még mindig a hulladéktelepeken végzi, mert a magyarok 57%-a állítja, nincs a közelében elegendő szelektív gyűjtősziget, 20% körülményesnek tartja a hulladékok otthoni különválogatását– derül ki az Italoskarton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) és a Stop.hu közös felméréséből.
