Becsült olvasási idő: 2 perc
Aranyérmet kaptak a környezetvédelmi bajnokok

Hét olimpikon részvételével szimbolikus aranyérmet vehettek át a Szelektív gyűjtés bajnokai az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés (IKSZ) által meghirdetett Ötdobozos Játékok című verseny keddi eredményhirdetésén. Az egy hónapon át tartó online akció része volt az italos kartonok visszagyűjtését népszerűsítő kampányoknak.

Az IKSZ Ötdobozos Játékok című októberi online akciója egy fontos környezetvédelmi cél érdekében zajlott, hogy tovább növelje az italos karton hulladék jelenleg 23%-os visszagyűjtési arányát hazánkban. A kibocsátott 12.000 tonna italos kartondoboz 77%-át ugyanis nem gyűjtik szelektíven, azaz a hulladéklerakókra kerül. Noha az italos karton 75%-át alkotó papír alapanyagot akár öt-tízszer is újra lehet hasznosítani, a lakosság még így is csak 2.800 tonnát gyűjt vissza e hulladéktípusból. Ennek növelése érdekében a játékba bekapcsolódott versenyzők vidám és interaktív formában tanulhatták meg az italos karton szelektív gyűjtésének és újrahasznosításának helyes lépéseit, míg a környezetvédelmi kvízek teljesítése révén új és fontos ismeretekre tehettek szert.

A Fővárosi Közterület Fenntartó Nonprofit Zrt. által támogatott akció üzeneteivel a fiatalokat és felnőtteket egyaránt megszólították. Egy hónap alatt az IKSZ facebook oldalának kedvelői köre 1.000 fővel bővült, és csaknem 1.400 résztvevő játszott, izgult és taposta laposra az italos kartont – mondta Baka Éva, az IKSZ ügyvezető igazgatója. A környezetvédelmi egyesülés hosszú távú célja, hogy az italos karton hazai 23%-os visszagyűjtési aránya 2020-ra 50%-ra növekedjen. Napjainkban több mint 5 millió felhasználó cseveg, játszik és tájékozódik a facebookon, s ha minden magyar felhasználó havonta csak egy gyümölcsleves vagy tejes dobozt gyűjtene szelektíven, akkor évente 1.800 tonna italos kartont hasznosíthatnánk újra, ami eléri a Budapesten jelenleg visszagyűjtött teljes mennyiséget – tette hozzá az igazgatóasszony.  

A kezdeményezés népszerűsítéséhez hét olimpikon – Kovács „Kokó” István ökölvívó, Csernoviczki Éva cselgáncsozó, Kovács Katalin kajakozó, Nagy Tímea vívó, Kammerer Zoltán kajakozó, Kökény Roland kajakozó és Pars Krisztián kalapácsvető – is csatlakozott, hogy együtt álljanak ki a szelektív hulladékgyűjtés ügye mellett. A díjátadó sajtóeseményen a legjobb játékosok nyakába került szelektív gyűjtési szimbolikus aranyérem, amelyet a neves sportolóktól vehettek át. Az Ötdobozos Játékok nyereményekért folyó akciója lezárult, azonban a játék továbbra is elérhető és játszható, így azok is kipróbálhatják, akiknek eddig még nem volt alkalmuk online laposra taposni az italos kartont.