
Évről évre bizonyítja létjogosultságát a jégkármérséklő rendszer
Jelentősen csökkent hazánkban a jégkár a 2018 óta működő országos jégkármérséklő rendszer révén. Ilyen, országos lefedettségű védekezési rendszer Európán belül csak Magyarországon üzemel.
Jégkármérséklő rendszer: itt az új weboldal
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a jégkármérséklő rendszer társadalmi ismertségét is növelni kívánja a rendszer újonnan elindított internetes oldalával, amely a mezőgazdaságban dolgozók és más érdeklődők számára is hasznos, a működéséről szóló és valós idejű riasztási információkat is tartalmaz. A kamara – újdonságként – utólagos heti elemzéseket is közread, közérthetővé téve ezzel is az időjárás és a jégeső összefüggéseit.
Készenlétben a jégkármérséklő-rendszer
Üzembe helyezte 2020. április 15-én az országos jégkármérséklő-rendszert a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, amelyet az Agrárminisztériummal közösen működtet. Az ország 986 pontjáról ezüst-jodidot a felhőkbe juttató rendszer nem csak a mezőgazdaságot óvja, hanem a lakossági, ipari, állami létesítményeket, ingatlanokat és ingóságokat. A védekezési időszakban a gazdálkodók számára is hasznos elemző összeállításokat publikál a kamara.
Többszörösen kifizetődik a jégkárrendszer
Idén a tavalyi évnél korábban, már április 15-én megkezdte működését az országos jégkármérséklő-rendszer. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrárminisztérium által üzemeltetett rendszernek köszönhetően 2019-ben mindössze 37 ezer hektárra jelentettek be jégkárt a gazdák, a jégkár aránya pedig csupán 12 százalék volt a mezőgazdasági károkon belül.
Harmadára csökkent a jégkár aránya
Tavaly a rendkívüli időjárás ellenére az összes mezőgazdaságikár-bejelentésen belül éves szinten harmadára csökkent a jégkár aránya a jégkármérséklő-rendszer üzembe állításával.
Jól debütált a jégkármérséklő-rendszer
A jégkármérséklő-rendszer első évében, csak a mezőgazdaságban már több milliárd forint kárt előzött meg. A rendszert 2019-ben előbb, már április közepén üzembe helyezik, amit a sokéves átlag alapján az időjárás is indokol.
Harmadával csökkent a jégkár aránya
Átadták az országos jégkármérséklő rendszer meteorológiai kiszolgálásához szükséges informatikai hátteret. Az eseményen az is kiderült, hogy május óta komolyabb jégkárokat előztek meg a talajgenerátorok által kibocsátott ezüst-jodidok.
Hatékony a jégkármérséklő-rendszer
A májusban indult jégkármérséklő-rendszernek köszönhetően az idén fele akkora területről jelentettek jégkárt, mint tavaly. A NAK szerint idén többször is üzembe kellett helyezni a berendezéseket.
Extrém időjárás, óriási károk
Az utóbbi években egyre nagyobb károkat okoz a mezőgazdaságban a hektikus, kiszámíthatatlan időjárás. 2017-ben a Groupama Biztosítóhoz közel kétszer annyi növénybiztosítási kárbejelentés érkezett az elmúlt öt év átlagához viszonyítva.
Májusban indul az országos Jéger
Májusban indul az egész országra kiterjedő jégkármérséklő rendszer (Jéger).
Májusban elstartol a jégkármérséklő rendszer
A szisztéma üzemeltetése a gazdák számára nem jár pluszköltségekkel.
„Jégkárenyhítő” szuperkomputert vett az OMSZ
Új, tekintélyes számítógépet szerzett be az Országos Meteorológiai Szolgálat, amely ötször nagyobb teljesítményre képes, mint a korábbi klímakutatásra használt eszköze. Ez egyben a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara országos jégkármérséklő-rendszerét is kiszolgálja majd.
Jövő május elsejére elkészül az országos jégkár-mérséklő rendszer
Jövő év május elsejére elkészül az országos talajgenerátoros jégeső-elhárítási rendszer, amelynek működtetője a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) lesz - jelentette be Győrffy Balázs, az agárkamara elnöke sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.
Országossá bővül a jégeső-elhárítási rendszer
Az egész országra kiterjeszti a kormány a már több megyében sikeresen működő talajgenerátoros jégeső-elhárítási rendszert a Földművelésügyi Minisztérium előterjesztésére - közölte a tárca csütörtökön.
