
Száműzik a transzzsírsavakat az amerikai élelmiszerekből
Három év alatt teljesen száműzik az amerikai élelmiszerekből a transzzsírsavak fő forrását jelentő, részlegesen hidrogénezett növényi olajokat. A rendeletet hozó hatóság szerint ezzel évente több ezer halálos szívroham előzhető meg az országban.
Vajon mit esznek a vajon?
Annak ellenére, hogy évek óta azt mondják az amerikaiaknak, hogy a vaj rosszat tesz nekik, ők mégis épp ezzel ellentétesen cselekszenek. 2000 óta 65 százalékkal nőtt a vaj forgalma az Egyesült Államokban, ma már 2 milliárd dollárt tesz ki – írja a HVG a MarketWatch cikkére hivatkozva.
Búcsú a transzzsírsavaktól
Minden ötödik élelmiszerminta transzzsírsav-tartalma meghaladja a határértéket, egyes élelmiszercsoportokban ez az arány eléri a 40 százalékot - derült ki az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI) vizsgálataiból. A szív- és érrendszerre károsan ható, az élelmiszerek előállításakor keletkező, a megengedettnél magasabb mesterséges transzzsírsavat (TFA) tartalmazó élelmiszerek betiltását célzó rendelet várhatóan 2014 januárjában lép hatályba.
Transzzsírokról hitelesen
A transzzsírsavak túlzott fogyasztása komoly kockázati tényezőt jelent a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából. Az élettani hatásokra és a prevenciós lehetőségekre vonatkozó kérdésekre Prof. Császár Albert belgyógyász, a Magyar Tudományos Akadémia doktora válaszolt.
Újabb szigorítás jöhet az élelmiszeriparban
Magyarország lehet a harmadik tagállam az Európai Unióban, ahol korlátozzák az élelmiszerek transzzsírtartalmát. Az új jogszabály várhatón őszre készül el. A telítetlen zsírsavak a szív- és érrendszeri megbetegedések fő okozói. Hat gyártó már most önként vállalta, hogy csökkenti termékeiben a káros összetevők mennyiségét.
Egy sor élelmiszer lekerülhet a magyar polcokról
Már ez év szeptember elsejétől bevezetné az ételek transzzsírsav-tartalmának korlátozását az Emberi Erőforrások Minisztériuma – írta az MTI.
