
Fejleszteni kell a vöröshagyma-ágazatot
Országszerte megkezdődött a júniustól jellemzően augusztusig termő – „áttelelő” – vöröshagyma betakarítása. Már januárban elfogyott a tavalyi magyar hagyma, a következő hónapokban a hazai áru újra megjelenik a piacokon, üzletekben. Az ágazatban egyebek közt technológiai fejlesztésekre, megfelelő fajtaválasztásra és a tárolókapacitások növelésére van szükség.
Kétszeres exporttámogatás
Az indiai kormány a korábbi kétszeresére emelte a vöröshagyma exporttámogatását, miután december elején, az új termés megjelenésével jelentős mértékben, kilogrammonként 1 rúpiára (4 Ft) csökkent a termény nagykereskedelmi ára a hazai piacon.
Van vöröshagyma a tarisznyában
Szeptember elejétől januárig-februárig képes ellátni a hazai igényeket a Magyarországon termelt vöröshagyma és fokhagyma. Aki a magyar hagymát választja, az a hazai termelőket segíti – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara. Az éves vöröshagyma-fogyasztás 8-9 kg/fő, fokhagymából 0,8-0,9 kg/fő.
Lesz vöröshagyma a tarisznyában
A várakozások szerint az idén több és jobb mennyiségű vöröshagyma kerülhet a raktárakba, a nagyobb kínálat pedig az árakat is lefelé terelte. A termelők eközben egyre több kihívással néznek szembe – írta a Magyar Idők.
Fordulatot remélnek az uniós támogatásoktól a hazai hagymatermesztők
A külföldi termékek árleszorító hatása miatt mára a harmadára csökkent a hazai vöröshagyma-termesztés – írja cikkében a Magyar Idők. Az áruházak többsége évek óta olcsó importhagymát kínál vásárlóinak, a hagyományos magyar fajtákkal pedig csupán egy-két kisebb piacon találkozhat a fogyasztó. A versenyképes termelést az öntözhető területek alacsony száma is nehezíti, a gazdálkodók abban reménykednek, hogy az európai uniós forrásból finanszírozott korszerűsítő beruházások lökést adnak az ágazat fejlődésének.
