Becsült olvasási idő: 2 perc
200 hektárnyi megmentett erdő

Idén lett tíz éves az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés. Ez alkalomból az IKSZ sajtótájékoztatót tartott, amelyen mindent megtudhattunk az Egyesülés múltjáról, jelenéről és jövőjéről és természetesen a szülinapi tortát is megkóstolhattuk.

Az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülés 2004-ben jött létre három alapító taggal, a Tetra Pak Hungária ZRt.-vel, Elopak Kft.-vel és a SIG Combibloc Kft.-vel. Ekkoriban a magyarok csupán 2 százaléka gondolta úgy, hogy a hulladékot szelektíven kell gyűjtenie. A szervezet munkájának köszönhetően 10 év alatt ez a szám a tizenegyszeresére növekedett.

„Ugyan ez a szám még elmarad az EU-s átlagtól, de fontos hangsúlyozni, hogy a fejlettebb nyugati országokban nálunk 10-15 évvel korábban kezdték a szelektív hulladékgyűjtést.” – mondta Baka Éva, az IKSZ ügyvezető igazgatója.

eA tíz év alatt 3,5 milliárd darab, azaz 100 ezer tonna italos kartondobozt használtak fel
Magyarországon, amiből 480 milliót, azaz 14 ezer tonnát gyűjtöttek vissza. Ezzel 82 millió forintnyi hulladéklerakási díjat takarítottak meg, a kommunális szolgáltatók pedig 828 millió forintnyi támogatást igényelhettek a gyártók által befizetett termékdíjból. Mivel a visszagyűjtött dobozokat újra lehetett értékesíteni, a másodnyersanyagért is fizettek a papírgyárak, így mintegy 90 ezer, összesen 1,7 milliárd forint értékű fát nem kellett kivágni. Összességében, az utóbbi tíz év környezettudatos gyűjtéseinek jóvoltából 2,7 milliárd forint gazdasági érték teremtődött.

És környezeti is. A fent említett 90 ezer megmentett (felnőtt) fa 200 hektárnyi épségben emegőrzött erdőt jelent. A születésnap tehát szép, de sokat kell dolgozni, hogy a következő is az legyen. Az IKSZ az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökséggel (OHÜ) karöltve kommunikációval igyekezett, igyekszik felnyitni az eddig még zárt szemeket.

„Az IKSZ és az OHÜ közös munkájának fontos eredménye a társadalmi szemléletformálás, a környezettudatosság erősítése, valamint a hulladékkal kapcsolatos szakmai munkában kialakult aktív kommunikáció” – nyilatkozta Vámosi Oszkár, az OHÜ ügyvezető igazgatója.

A kitűzött cél szerint a jelenlegi 22 százalékos visszagyűjtési arányt 2020-ra 50 százalékra kell növelni. Ha ez sikerül, 1,2 milliárd forintos megtakarítást jelenthet éves szinten.

A születésnapot az Egyesülés egy hatalmas tortával is megünnepelte, illetve első alkalommal kiosztotta a Zöld Szemüveg díjat. Az elismerést olyanok kaphatták meg, akik munkájukkal az utóbbi tíz évben sokat tettek a szelektív hulladékgyűjtésért, többek között a felelős kartondoboz használatért. Büszkén jelentjük be, lapunk állandó szerzője, Bálint Tóth János is részesült az elismerésben!