A 2006-os uniós cukorreform egyik legfőbb áldozata Magyarország - vélekedett Tabajdi Csaba, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottság tagja a cukorrendtartásról szervezett európai parlamenti vita kapcsán - hiszen az öt meglévő gyárunk közül ma már csak a kaposvári üzemel, vagyis a magyar cukoripar a negyedére zsugorodott.
Az Európai Bizottság 2015. szeptember 30-cal megszüntetné a cukorkvótát, ezzel együtt a cukorrépa minimumárat is. Azonban a magyar cukorrépa termelés éghajlatunknak, illetve az öntözés korlátozott lehetőségének köszönhetően szabadpiaci körülmények között nem versenyképes. Az Európai Parlament kiáll amellett, hogy legkésőbb 2020-ig meghosszabbítsuk a cukorkvóta rendszert és megőrizzük az Unió gyártási kapacitását annak érdekében, hogy a cukorrépa-termelőknek legyen ideje alkalmazkodni világ cukorpiacának változékonyságához.
„2008 óta több, mint 20 millió euró uniós támogatásban részesült a magyar cukoripar. A rendszer fenntartása biztosítja a Magyarország számára a szükséges pénzügyi forrásokat az ágazati fejlesztések megvalósításához.
Az ágazat rendkívül befektetésigényes, így elegendő felkészülési időt kell adni a termelőknek a cukorpiaci szabályozás megszűnésére. Szem előtt kell tartanunk, hogy jelenleg az Unió saját cukorszükségletét sem képes fedezni, ezért jelentős behozatalra szorul. A kvótarendszer 2020-ig történő fenntartásával az ágazat felkészülhet az olyan cukoróriásokkal való versenyre, mint Brazília ”- emelte ki a szocialista képviselő.

