hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
Az agrártárca szerint erősödik a magyar sertéságazat

Nagy István agrárminiszter a Magyarországi Sertéstenyésztők és Sertéstartók ülésén hangsúlyozta, hogy 2025-ben változatlan feltételekkel kívánják fenntartani az állatjóléti támogatásokat.

Idén a sertéshízók állatjóléti támogatására 10,2 milliárd forint áll rendelkezésre, a notifikált intézkedésekre 7 milliárd forint, a csekély összegű intézkedésekre 3,2 milliárd forint használható fel. A tenyészkoca tartása után igénybe vehető jövedelempótló támogatás keretösszege 7,8 milliárd forint. Az állatbetegségek felszámolására 12,5 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre, a szélsőséges időjárási viszonyok okozta károk ellen a magyar gazdákat − az unióban elsőként − 2021 óta krízisbiztosítási rendszer védi, mindezzel a kieső gazdálkodói jövedelem akár 71 százalékát sikerült kompenzálni.

A minisztérium közleménye szerint ezek is hozzájárulnak, hogy a nagyhagyományokkal rendelkező, az állattenyésztésben meghatározó szerepet betöltő sertéságazat teljesítménye tovább erősödik. Magyarországon az anyakoca-állomány 7 százalékkal, 174 ezerre bővült, míg a teljes sertésállomány 2024 júniusában elérte a 2,8 milliót, ami közel 4 százalékos éves növekedést jelent. Tavaly az ágazat termelése csaknem 600 ezer tonna volt, 8 százalékkal meghaladva a 2023-as szintet.

Az élősertés-kivitel mennyisége 16, a sertéshús-exporté pedig 13 százalékkal nőtt egy év alatt – főként az uniós piacokra, de a magyar termékek a Távol-Keletre is eljutottak. Az agrártárca kiemelte: rendszeres kampányokkal kívánják ösztönözni a hazai sertés- és mangalicahús fogyasztását, amelynek piaci bővülésében kulcsfontosságúnak tartják a termelőkkel való együttműködést.