hero
Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Az űrben is élvezhető pezsgőt fejlesztettek ki Franciaországban
Az ital és az azt befogadó palack egyaránt speciális.

A Francia Nemzeti Űrügynökség egy Maison Mumm nevű borászattal és egy tervezési tanácsadó céggel közösen végre kifejlesztett egy kimondottan űrbéli használatra szánt pezsgőspalackot. Ha ez nem volna elég, a partnerség még magát az italt is úgy módosította, hogy az elfogyasztása súlytalanságban is kellően élvezetes legyen.

Az űrpezsgő „csomagolásakor” a nedűt egy félig üvegből készült, 375 milliliteres palackba töltik a szakemberek, amelybe aztán – a szivárgás elkerülése végett egy szuperbiztos, rozsdamentes acélból készült nyitó/zárószerkezetet is integrálnak. Az edényre ezután egy repülési minőségű alumíniumborítást is felvisznek, amely nyomás alatt tartja a folyadékot, és épségben tartja az üveget. 

Forrás: Maison Mumm

Zéró gravitációs környezetben, a parafadugót eltávolítva a folyadék lebegő hab formájában távozik a tartályból, majd pedig felhalmozódik a palack nyakán található gyűrűben. A tajtékot ezt követően egy fürge csuklómozdulattal ki lehet tessékelni a gyűrűből, és az így keletkezett, szállingózó „pezsgőgömböt” speciális poharakkal lehet felnyalábolni a levegőből. A nyelvvel találkozva a kicsi buborékok folyadékká alakulnak.

Laurent Fresnet, a Maison Mumm pincemestere elárulta, hogy bár az alapanyagok ugyanazok, mint a földi pezsgő esetében, az érlelési folyamatot meg kellett változtatni annak érdekében, hogy a jellegzetes ízek az űrben is megmaradjanak, vagy akár még jobbak legyenek.

(Forrás: CGTN)