Becsült olvasási idő: 1 perc
Egy Memphis Meats nevű cég laboratóriumban tenyészti ki a húsokat

Egy három tudós által alapított vállalat kíván a világon először őssejtből tenyésztett húst a piacra dobni – tájékoztat a Fortune.

Néhány csirkéből, szarvasmarhából és sertésből nyert sejt felhasználásával már sikerült is némi emberi fogyasztásra alkalmas állati fehérjét előállítani. A cég a mesterséges húst akár már a következő öt évben forgalomba hozhatja.

A konkurencia (Mosa Meat, Modern Meadow Inc., stb.) szintén nem pihen, és ők is hasonló időtávlatokban gondolkoznak.

Dr. Uma Valeti, a Memphis Meats társalapítója és vezérigazgatója a Fortune-nak elmondta, bízik abban, hogy ez lesz a hús jövője. Kardiológusként Valeti a „második háziasításként” jellemezte a folyamatot. (Az első kb. 10-000-20 000 éve ment végbe, szóval ráfért már egy kis „vérfrissítés”.) Az állatok domesztikációja helyett a Memphis Meats inkább közvetlenül az őssejtekből teremti meg az élelmet.

„A hagyományos hústermelés hatékonysága természeténél fogva alacsony” – vélte Valeti. 1 kalóriányi marhahús előállításához 23 kalóriányi takarmányra van szükség: állítása szerint a Memphis Meats módszere 3:1-es arányt tud felmutatni. A vállalat állásfoglalásának értelmében a laboratóriumi hús 90%-kal kevesebb vizet és földet, valamint 50%-kal kevesebb energiát igényel.

A globális népesség és így a hús iránt kereslet is rohamosan növekszik, és a Memphis Meats kétli, hogy a konvencionális technikával az iparág lépést tud tartani a változásokkal.