Aktív szakmai szerepvállalással, szabályozási eredményekkel és bővülő hazai–nemzetközi kapcsolatrendszerrel zárta 2025-öt a NÉGYOSZ – derül ki a szervezet közleményéből. A növényi alapú élelmiszerek piaci és szakpolitikai pozíciójának erősítése 2026-ban is fókuszban marad.
A Növényi Élelmiszergyártók Országos Szövetsége (NÉGYOSZ) 2025-ben látványosan növelte szakmai jelenlétét az élelmiszeripari és agrárszakpolitikai egyeztetéseken. A szervezet célja egyértelmű volt: a növényi alapú élelmiszerek helyének megerősítése a hazai és uniós élelmiszergazdaságban.
Az év egyik kézzelfogható eredménye a közétkeztetési rendelet februári módosítása volt, amely – a NÉGYOSZ kezdeményezésére – előrelépést jelentett a növényi alapú kórházi étkezés irányába. A szövetség emellett rendszeresen képviselte szakmai álláspontját a NAK Mentes Munkacsoport ülésein is.
A szervezet edukációs tevékenysége szintén erősödött: egyetemeken, iskolákban és szakmai továbbképzéseken mutatták be a növényi alapú megoldások közétkeztetési és élelmezési lehetőségeit. Az OkosFehérje program egyéves fennállása alatt több mint egymilliós organikus elérést ért el.
Nemzetközi szinten a NÉGYOSZ Brüsszelben és Koppenhágában is bekapcsolódott a növényi alapú élelmiszerekről szóló szakmai párbeszédbe, év végén pedig uniós döntéshozókkal folytatott egyeztetéseket annak érdekében, hogy a hazai ágazati szempontok megjelenjenek az európai döntéshozatalban.
2026-ban a hangsúly a közétkeztetés reformján, az ÁFA- és adóterhek felülvizsgálatát célzó szakpolitikai javaslatokon, valamint a Horeca-szektort támogató gyakorlati útmutatókon lesz. A NÉGYOSZ célja, hogy szakmailag megalapozott, gazdasági érvekkel alátámasztott megoldásokkal járuljon hozzá a fenntartható élelmezési rendszer kialakításához.
Fotók: NÉGYOSZ


