hero
Károly-Rajki Edith
Becsült olvasási idő: 5 perc
„Ételt menteni nemcsak jó, de meg is éri!”

Lassan új kifejezést vezetnek be a huszonéves startupperek az ételmentés világába: „megmuncholni”, azaz ételt menteni. Már több mint négyszázezer felhasználó telefonján ott az applikáció, és Budapest után Szegeden, Debrecenben és Pécsett is terjeszkednek, de itt sem állnak meg. Nemzetközi porondra készül a négy vezető, Perepelica Kirill (sales és partnerség) Wettstein Albert (PR és kommunikáció) Zwecker Bence (operáció és befektetések) Zsoldos Botond (adatelemzések és fejlesztések).

Van már olyan kifejezés, hogy megyek muncholni?

Kirill: Ezt még meg szeretnénk honosítani itthon! Nyilván vannak üzleti célok, amik fontosak, de nagy szemléletformáló szerepet is be szeretnénk tölteni. Az elpazarolt ételek fele ugyanis a háztartásokban keletkezik és ha megértik a szolgáltatásunkat, akkor a szemléletváltást is becsempésztük a háztartásokba. 

MUNCH alapítók


Az alapításkor mit szólt a vállalkozásotokhoz a családotok? Honnan volt rá tőkétek? 


Kirill: Diákhitelt vettem fel és a megtakarításomat raktam bele. 
Albert: Tizennyolc éves korom óta próbálkozom valamilyen vállalkozással. Próbáltak lebeszélni az elején, de amikor a Munchot prezentáltam otthon, akkor arra végül rábólintottak.

Perepelica Kirill  és Wettstein Albert

Honnan jött ez a szociális érzékenység?

Albert: A családomban sokan orvosok, tehát segítő szakmában dolgoznak. Viszont azt látni kell, hogy nem egy jótékonysági szervezetet alapítottunk, hanem egy for-profit vállalkozást. Segítünk az embereknek és segítünk a partnereknek. De fontos a bevétel is. 


Hogyan bizonyosodott be, hogy szükség van a szolgáltatásotokra? 


Kirill: Az első két év arról szólt, hogy keressünk bizonyítékot arra, szükség van erre a szolgáltatásra. Végül sokan jelentkeztek partnernek és sok értéket teremtettünk. Most már nemzetközi szintre léptünk, Csehországban és Szlovákiában is jelen vagyunk.
Albert: Nap mint nap azzal szembesültünk, hogy teljes szemléletváltásra van szükség. A vendéglátósoknál az volt az alap, hogy kidobták az ételt, nem próbálták akciókkal értékesíteni.

Ki volt az első partneretek?

Albert: Bementünk Budapest egyetlen kurd éttermébe, elkezdtünk beszélgetni a dolgozókkal, végül ők lettek a partnereink.

Perepelica Kirill, Wettstein Albert, Belayane Najoua, PR & CRM Manager, Károly-Rajki Edith


Szüleitek vásárolnak ételt a cégeteken keresztül? 


Albert: Igen, mindannyiunknál. Bence apukája az egyik top felhasználónk! Vett már bérletet is. A bérletünk tulajdonképpen egy előfizetés, amit később le tudsz vásárolni, és így még több kedvezményt tudsz begyűjteni. 
Kirill: Egyébként büszkék ránk. Mert nagyon sokan letöltötték az appot idehaza. Már több, mint négyszázeren. Minden családi ünnepségen előjön a Munch, de ezt nyilván mindannyian élvezzük, ez nem csak üzlet.

Hogy alapítottátok meg a Munchot?

Kirill: Véletlenül találkozott a négy alapító. Volt egy kisebb családi vállalkozásom, amit 2020-ban a Covid tönkretett. Olyan vállalkozást szerettem volna, aminek nagy hatása lehet, nagy lehetőség van benne és jó ügy. Ekkor találkoztam az egyetemen Botival, akivel heti húsz órát dolgoztunk együtt, sokat ötleteltünk. Botinál is a jó ügy és a gazdasági szempontok egyaránt megvoltak. 
Így jött aztán az étel-pazarlás ötlete. Botinak is volt egy hasonló projektje korábban, pékségeknek szállított házhoz a Covid idején. Ott látott hasonló problémát.

Aztán egy rendezvényen megismertem Albertet, akiről kiderült, hogy ugyanazon az ötleten dolgozunk. Végül arra jutottunk, hogy nem akarunk egymás versenytársai lenni, így összeálltunk. Azt láttuk, hogy jól ki tudjuk egészíteni egymást. Felosztottuk a szerepeket. Albert egyből elkezdett a brandbookon dolgozni, a marketing kommunikáción, közösséget kezdett építeni, Facebook-csoportot hozott létre. Boti az előző projektjéből félig áthozta a termékeket nekünk, és aztán egyből létre is hoztuk a weboldalt. 
Bence az alapításkor még egy másik cégnél dolgozott, de a szerződése lejárta után csatlakozott hozzánk teljes munkaidőben.

Hogyan tudtok együtt dolgozni a hétköznapokban?

Kirill: Az induláskor négyen voltunk és egyre bővültünk. A startupos statisztikák azt mutatják, hogy a négyes alapítógárdás vállalkozások egy év alatt tönkremennek. Az a szerencsénk, hogy mind a négyen jól tudjuk kezelni a konfliktusokat. A világos, nyílt kommunikáció nagyon fontos.

Wettstein Albert, Belayane Najoua

Mi az üzleti modell?

Kirill: Minden tranzakció után jutalékot kapunk a partnereinktől, illetve van egy marketing díjunk, amit a partnerek fizetnek havonta. 


Sok a Budapest központú startup cég. Vidékre kevesen gondolnak, illetve külföldi terjeszkedésről is hallani. Merre terjeszkedik a cégetek? 


Albert: Folyamatos a nyomás, hogy növekedjünk. Ez teszi izgalmassá és értékessé a munkát. Ma már minden nagyobb városban ott vagyunk, vidéken is. Országosan mintegy hatvanezerre tehető a tagok száma a Facebook-csoportjainkban. Folyamatosan vizsgáljuk az analitikáinkat. Minden településen várják, hogy megérkezzen a Munch. Mivel digitális vállalkozás vagyunk, gyorsan tudunk terjeszkedni és belépni új településekre. A legnagyobb korlát, az, hogy meg tudjuk győzni a vendéglátásban dolgozókat, hogy bevezessék a szemléletváltást, és sok helyen nagyon fontos a személyes jelenlét. A nagyobb vidéki városokban, például Debrecenben, Szegeden, Győrben jelen vagyunk már.

Nehéz meggyőzni a partnereiteket, hogy belépjenek?

Kirill: Nem nehéz, csak erőforrás igényes és a bizalomra épül. Főként vidéken nagyon fontos a személyes jelenlét, akkor bíznak benned igazán.


Mi motiválja jobban a vendéglátósokat, a jó ügy, vagy a kiadáscsökkentés? 


Kirill: Ennek a kombinációja. Az általunk kínált megoldással a vendéglátós meg tudja spórolni egy munkavállalójának az egyhavi bérét. Tudunk segíteni a túlélésben, hiszen a gazdasági problémák a kiskereskedelmi és vendéglátói szektort is sújtja az elmúlt években. Nyilván vannak kisebb partnereink is, náluk inkább a küldetéstudatról van szó. 


Albert: Vannak olyan partnereink, akik nem tudják még előre megmondani, hogy mennyi marad meg aznap a menükből, az ételeikből. A megoldásunkkal láthatóvá válnak és egy biztosítékot kapnak arra, hogy elfogy az étel, ezek előállítási árát vissza tudják kapni. Nagyon fontos, hogy a vendéglátósok mellett a bolthálózatok is a partnereink. Minden élelmiszeripari, kereskedelmi partnernek tudunk valamilyen megoldást nyújtani.

Kik lehetnek a partnereitek?

Albert: Azok, akik hajlandóak megadni a kedvezményt és figyelnek arra, hogy jó minoőséguű termékeket kínáljanak. Vannak a partnereink között prémium pékségek is, amik még fél áron is drágábbak, mint egy olcsóbb vagy átlagos pékség.

Hogy működik a rendszeretek?

Albert: Meglepetés csomagokat ajánlunk a regisztrált tagjaniknak, ezért is nagyon egyszerű a vendéglátós partnereknek. A vendéglős csak annyit lát, hogy 10 csomag vagy adag étel marad majd meg a nap végére. Meg tudunk állapodni abban, hogy egy nap 10 csomag ételt fog feltölteni, de ezt a partner nap közben változtatni tudja, például le is tudja nullázni, ha úgy látja, nem lesz feleslege aznap. Ezt követően megad egy idősávot, amikor a vevő át tudja venni a csomagot. A Munch legalább 50 százalékos kedvezményt vár el a partnerétől, de a SPAR már több, mint 60 százalékos kedvezményt is kínál.
A letölthető alkalmazásunk a weboldalunkon keresztül is elérhető, de legtöbben az appot használják.  Ha ezt letöltöd, akkor látod, hogy melyik a hozzád legközelebbi Munch lelőhely.́

Jól látom, hogy van néhány helyen késő esti idősáv is az átvételre?

Albert: Igen, van olyan hely, ami éjfélig van nyitva. Ez a bulizóknak kifejezetten vonzó lehet!
Kirill: Néhány partnernél még vicceskedtünk is, hogy garantáljuk, minden elfogy, ha sokáig vannak nyitva. 


Még mindig a fiatal egyetemisták és anyukák a fő vásárlóitok? 


Albert: Mostanra a fiatal, 25-35 éves nők vették át a vezetést, őket követik a 35-45 éves női vásárlóink. Sokat gondolkoztunk azon, hogy ki a tipikus vásárlói personánk. Aztán rájöttünk arra, hogy kortól független. A legfontosabb, hogy legyen nyitottság benne a fenntarthatóság irányába, és legyen flexibilis a csomagátvétel miatt.

Milyen célotok van 5 éven belül?

Kirill: A cél az, hogy nemzetközi ételmentő közösséggé váljunk. Legalább 8 országban szeretnénk terjeszkedni. Pár éven belül 250 ezer ételt szeretnénk megmenteni évente. Az elkövetkező évek arról szóljanak, hogy a missziónkat kiteljesítsük: ételt menteni jó és megéri. 

Fotókat készítette Metz Edina.