Egy április végén, a parlamenti pártok teljes egyetértésével elfogadott törvényjavaslat szerint júniustól már nem vehetnek maguknak energiaitalt a tinédzserek. A beterjesztők indoklása szerint azért volt szükség az új korlátozásra, mert mára „Magyarországon a fiatalok energiaital-fogyasztása aggasztó méreteket öltött”. Egy tavaly készült felmérés szerint a fiatalok 78 százaléka fogyaszt energiaitalt, és minden ötödik 10-14 éves gyerek rendszeresen iszik ilyen italt reggelire. A mostani szabályozás az energiaitalok túlzott fogyasztásának káros hatásaitól védené a fiatalokat. Európában mindössze négy országban létezik hasonló törvény, és az unióban nincs egységes szabályozás a kérdésben.
Szakmai reakció
A Magyar Energiaital Szövetség üdvözli a tudatos fogyasztásra és a felelős termékhasználatra ösztönző lépéseket, mert elkötelezettek a tudományos alapú párbeszéd, a hiteles tájékoztatás és a biztonságos, minőségi energiaital-fogyasztás előmozdítása mellett. Ugyanakkor számos kérdést és ellenvetést is megfogalmaztak az új törvény kapcsán. „Bízunk benne, hogy gyermekeink egészsége érdekében a jövőben más, jelentős koffeintartalmú termékek – például a kávé és a kóla – esetében is hasonló felelős szabályozásokat látunk majd” – jelentette ki Csibi Sándor, a szövetség ügyvezetője.
Az energiaitalok azoknak az egészséges felnőtteknek készülnek, akiknek gyors energiára és éberségre van szükségük, vitaminokkal kiegészítve, vagyis valamennyi kereskedelmi forgalomban kapható energiaital biztonságos élelmiszer, amely megfelel a szigorú magyar és uniós élelmiszerbiztonsági előírásoknak, amit például a Nébih részletes és átfogó vizsgálatai is igazoltak.
Egy egészséges felnőtt akár 400 mg koffeint, azaz napi öt doboz energiaitalt is biztonságosan megihat az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) megállapítása szerint. Az energiaitalok egyik fő összetevője, a koffein fogyasztása viszont gyermekek számára semmilyen formában nem ajánlott – jegyzi meg Csibi Sándor, aki egyben arra a fontos tényre hívja fel a figyelmet, hogy a fiatalok koffeinbevitelének legnagyobb részéért nem az energiaitalok, hanem más, jelenleg korlátozás nélkül hozzáférhető termékek felelősek. Egy 2025-ben publikált átfogó tanulmány szerint a 18 éven aluliak fő koffeinforrása a kávé (48,6 mg/nap), ezt követi a kóla (21,2 mg/nap), majd a tea (9,6 mg/nap). Az energiaitalok csupán a negyedik helyen szerepelnek (8,2 mg/nap).

Az Országgyűlés döntését követően megszólalt az egyik legnagyobb gyártó, a Hell Energy is az ügyben, és az elfogadott korlátozást nem a leghatékonyabb eszköznek tartja a fiatalkorúak egészségének védelmére. Ezt a véleményt erősítik meg addiktológus és dietetikus szakemberek is. A téma kapcsán Zacher Gábor orvos úgy nyilatkozott, hogy a rendelkezés felvilágosító kampány nélkül nem lesz hatékony. A főorvos elmondása szerint nem elég tiltani a vásárlást. Azokban az országokban, ahol korlátozzák az energiaitalok vásárlását bizonyos kor alatt, ott felvilágosító kampányokat is folytatnak a hatóságok. A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy azokban az országokban – mint például Lettországban –, ahol csak a tiltás működött, ott bár az első időszakban csökkent az energiaital-fogyasztás, utána visszaállt az eredeti szintre az energiaitalok forgalma, tehát végül nem vásároltak és ittak kevesebb energiaitalt a fiatalok – mondta el Zacher Gábor.
Hogyan csapódhat le az új rendelet a gyakorlatban?
A rendelet tervezet szerint, ha egy üzlet megsérti a szabályozást, a fogyasztóvédelmi hatóság „a jogsértés megállapításától számított legfeljebb egy évig megtilthatja az alkoholtartalmú ital, az energiaital, a dohánytermék, illetve a szexuális termék forgalmazását, ha pedig három éven belül ismét megsértik a törvényt, a hatóság elrendelheti az üzlet bezárását legfeljebb harminc napra”.
Nagy valószínűséggel a törvény hatálybalépése után az italautomatákból eltűnnek az energiaitalok, mert ott nem lehet ellenőrizni a vásárlók életkorát. Érdekes lesz még az online webshopok sorsa is. Az általunk megkérdezett egyik hazai online áruházban, ahol jelenleg lehet energiaitalt vásárolni, arra számítanak, hogy a vevőnek csak el kell majd fogadnia az „elmúltam 18 éves” opciót, ahogy az a szeszes itatok esetében jelenleg is történik.
A törvénytervezet szakmai véleményezésére az energiaital szövetség nem kapott megívást, és információink szerint az iparági szereplőkkel sem történt egyeztetés. Jelenleg a szakma előtt nem ismert, hogy a kormány új értelmezése szerint mi számít majd energiaitalnak, ahogyan jelenleg nem ismertek az energiaital jelölésekre vonatkozó új szabályok sem.
Cikkünk a Store Insider magazin 2025. májusi lapszámában jelent meg.


