Becsült olvasási idő: 1 perc
Fémpor került a gabonapehelybe?

Vonzza a mágnes a boltokban kapható gabonapelyheket – ez terjed az interneten. Több videó is azt próbálja bebizonyítani, hogy fémpor van a reggeli ételben. A Híradó elvégeztette a kísérletet egy szakértővel.

Egy csomag gabonapehely, egy mágnes, víz és egy fakanál. Ezek a kellékei annak a kísérletnek, amit már többen is feltöltöttek az internetre. A felvételeken azt szemléltetik, hogy a legtöbb zab- vagy kukoricapehelynek akkora a fémtartalma, hogy a szemeket magához vonzza egy mágnes.

pehelyA felvételek alapján a közösségi oldalakon az terjedt el, hogy hosszú távon káros lehet az egészségre a népszerű reggeli ételek fogyasztása, azok fémtartalma miatt.

Az élelmiszerbiztonsági szakember szerint nem kellenek laborkörülmények ahhoz, hogy bebizonyítsa: nem a fémtartalom okozza a különös jelenséget.

„Miért vonzza látszólag? Mert a víz felületén kialakuló felületi feszültség olyan erőket ébreszt a fa eszköz és a cornflake, vagyis a kukorica pellet között, hogy az olyan, mintha egy hártya lenne a víz felszínén, és azzal tudom vontatni a könnyű tárgyakat" – mondta Szigeti Tamás.

A magyarországi laboratórium vezetője szerint ezért a gabonapelyhek nem jelentenek veszélyt az egészségre.