– Szívfájdalom nélkül eljönnék ide megebédelni a családommal – összegezte tapasztalatait Márkosy Gábor, miután munkatársával befejezték az egyik budapesti belvárosi karácsonyi vásárban működő büfé ellenőrzését. A Pest Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági Osztályának vezetője szerint akadt ugyan néhány hiányosság, szabálytalanság, de durva higiéniai problémát nem találtak. Az ellenőrök biztosan szembesültek már ennél rosszabb körülményekkel is. Elég csak azokra a videókra, fotókra gondolni, amelyeket a Nébih időről időre nyilvánosságra hoz: egér a fondant-ban, légylárváktól nyüzsgő húsok, betonkeverőben készített gírosz.
Ez a büfé kívülről kifejezetten hívogató, klasszikus vásári fogásokat kínált: az ízlésesen elrendezett, melegítőedényekben illatozó sült kolbásznak, a sonkának, az akár cipóban felszolgált gulyáslevesnek, a töltött káposztának, a gusztusos köreteknek, valamint az ízletes savanyúságoknak nehéz ellenállni. A pult mögé lépve azonban az ellenőröknek azonnal feltűnt, hogy az élelmiszerek egy részét nem tárolják megfelelően: a méretes tálakba töltött mustár és majonéz nincsen letakarva, az egyik asztal alatt megbújó rekeszből csomagolatlan főtt sonkadarabok kerülnek elő, a zöldségek egy részét pedig nem hűtik. Probléma volt, hogy a büfében nem találtak írásos listát az ételekbe kerülő allergén összetevőkről, a dolgozók ezekről csak szóban tudták tájékoztatni a vásárlókat.
A konyhában a polcokról előkerült két nagy zacskónyi káposzta, amelynek minőségmegőrzési ideje egy napja lejárt. A savanyút – a csomagolást felnyittatva – a kukába hajíttatták Márkosyék, de rögtön feltűnt egy vödörnyi uborka is, amelyet három napja nem lett volna szabad felszolgálni. A szakács állította: ezekből nem kaptak a vendégek. Az osztályvezető úgy döntött, hogy emiatt nem bírságol, elég lesz az uborka ehetetlenné tétele: az egészet kidobatta, és leöntette hipóval.
A szűkös, zsúfolt helyiségre ráfért volna egy alapos takarítás is. Ráadásul csak odabenn, a feketemosogatónál tudtak kezet mosni a dolgozók. Mindezeket már a korábban itt járt járási ellenőr is jegyzőkönyvezte, a problémák azonban állandónak tűntek, az osztályvezető ezért utóellenőrzést kért a büfében, rövid határidővel.
A kifőzdének alapanyagokat szállító hűtőkocsiban minden rendben volt, és a vállalkozás munkavállalóinak egészségügyi kiskönyveivel sem akadt baj, mindannyiuk átesett a kötelező szűrővizsgálatokon is. Ez évente kötelező mindenkinek – az ellenőröknek is –, aki csomagolatlan élelmiszerrel kerül kapcsolatba.
A büfé vezetője azonnal letakartatta az ételeket, elszállíttatta a lejárt termékeket, és megígérte, hogy a lehető leghamarabb kijavítja a jegyzőkönyvbe vett hibákat – így csupán figyelmeztetést kapott.
– Nem szabad elfelejteni, hogy ez egy kitelepült büfé, ahol nem lehet olyan higiéniai körülményeket biztosítani, mint egy báziskonyhán – magyarázta az ellenőrzés végeztével Márkosy Gábor. Hozzátette: biztosan visszatérnek, és ha az állapotok addigra sem tökléletesen megfelelőek, komolyabb lehet a szankció.
Ellenőrzések
December 1-jén indultak és év végéig tartanak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal téli ellenőrzései. Fokozottan vizsgálják a hagyományos gasztronómiai termékeket – például a friss húst, a halat, a virslit, az édesipari termékeket és a pezsgőket –, de az ellenőrzés a teljes élelmiszerláncra kiterjed: a gyártókat, forgalmazókat is felkeresik. Cél, hogy a nagy ünnepi forgalomban is biztonságos és minőségi élelmiszert adjanak el a vásárlóknak.

