Becsült olvasási idő: 2 perc
„Gombarobbanás" jöhet

A nagy esők után jön a meleg, kezdődik a gombaszezon. A korán jött tavasz miatt a Balaton-felvidéken egyes nyári fajták is megtalálhatók erdőben, mezőn, eközben Salgótarján környékén a közismerten híres gombalelőhelyeken mintha kevesebb volna a gyűjthető finomság.

Idén a legtöbb fajból, így a kalapos gombából is csak kevés jelent meg a Mecsekben és Nógrádban, pedig ilyenkor már tömegével teremnek. Csak a sárga rókagombából van komoly mennyiség – mutatott rá Gyenei Gábor, a pécsi vásárcsarnok gombaszakértője a Kossuth Rádió Napközben című hétfői adásában. Hozzátette: a gomba a párás meleget kedveli, ám alig egy hete még olyan hideg volt, hogy fűteni kellett a lakásokat, és hiába érkezett már meg a meleg, a kontrasztok nem kedveznek neki. Adni kell pár napot a gombának – magyarázta.

Auer Péter gombaszakértő, a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) Stúdió Gombászklubjának elnöke ehhez még hozzáfűzte, hogy sok éve tapasztalható egy szünet május közepe és július eleje között, amikor nem jelennek meg igazán nagy mennyiségben a kalapos gombák, nem kedvezett nekik az sem, hogy az elmúlt két-három évben nagy aszályok voltak. A Budapest környéki erdőkben sok faj már megjelent, de az étkezési gombából nagyobb tömeg még nem található – emelte ki. Úgy vélekedett, egy-két héten belül robbanásszerűen sokasodó gombatermés várható.

Auer Péter a műsorban tisztázta a gombászásra vonatkozó legfontosabb szabályokat is. A rendelet előírja, hogy egy család számára személyenként egyéni szükségletre az összes fajból naponta két kilót lehet szedni, és kizárólag azokon a területeken, amelyek állami erdőnek számítanak. Kivételt képeznek ez alól a védett természetvédelmi területek, ott nem lehet gombászni. Minden egyéb helyen, ha magántulajdonban van az erdő, a tulajdonos írásos engedélye kell hozzá – magyarázta.

A gombászásnak vannak íratlan szabályai is. Autóval például nem szokás bemenni az erdei feltáró utakra. Ha ezt valaki megteszi, az büntetést is maga után vonhat. Mindenképp világosban kell érkezni és távozni az erdőből, a sötétség ugyanis balesetveszélyes, elsősorban a vadászat miatt. Fontos, hogy az erdőbe kivitt sör, ásványvíz vagy élelem csomagolóanyagait nem szabad elszórni a természetben – foglalta össze Lévárdy György, az Ipoly Erdő Zrt. salgótarjáni erdészetének vezetője.

Gyenei Gábor szerint kedvező változás tapasztalható az emberek tudatossága terén, kialakult egy gombaszedési kultúra. Ezt támasztja alá, hogy az elmúlt évben lényegesen nőtt a gombabevizsgálások száma – adta tudtul.