Becsült olvasási idő: 1 perc
Új piac a magyar laskagombának?

A magyar laskagomba-termesztés egykor a világ élvonalában volt, azóta jelentősen megváltozott a helyzet. A helyzetet jellemzi, hogy a termesztési technológia fejlesztésével foglalkozó kecskeméti kutatócsoport megszűnt. Igaz, az orosz piacon vannak biztató jelek.
Három-három és fél kiló gombát adhat egy szalmablokk, amin a laskagombát üzemszerűen termesztik. A hazai laskagomba termesztés jó pár évtizeddel ezelőtt még a világ élvonalában volt, mára aprócska részévé zsugorodott a mezőgazdaságnak.

A gombával kapcsolatos kutatások központja Kecskemét volt, magyar kutatók érdeme, hogy azonosították a gombában óriási kárt okozó zöldpenész-fertőzésért felelős fajokat.

A kecskeméti zöldségtermesztési kutatóintézetben jó negyven éve jött létre egy kutatócsoport, amely az intenzív laskagomba-termesztés technológiájának fejlesztésével foglalkozott. Ez a kutatási tevékenység azonban a 2000-es évek elején megszűnt – mondta a Hajnal-tájnak Somosné Nagy Adrienn, kecskeméti laskagombaüzem-tulajdonos.

Hozzátette: annak ellenére, hogy Magyarország a laskagomba-termesztés technológiáját tekintve nagyhatalom volt, ez az élelmiszer itthon viszonylag kevéssé ismert.

A kecskeméti termesztő hagyományos piaca a német nyelvterület. Ezen vidékeken kívül Olaszországban és Spanyolországban is sok laskagombát fogyasztanak, de egyben nagyon jelentős termesztők is, így a magyar gazdálkodóknak igazából nem jelentenek exportpiacot. Somosné Nagy Adrien szerint mostanában azonban egyre inkább az látszik, hogy Oroszországba, illetve a Független Államok Közösségének országaiba érdemes lenne exportálni.