A hazai élelmiszerboltok polcain nem ritka a 6000/kg-os szaloncukor, amelyek ára meglehetősen magas az átlag magyar háztartás pénztárcájához képest. De van olyan mikulás is, amelyek eredetileg nyuszinak készült húsvétra, csak a gyártó eladatlan készleteit amorf mikulásra csomagolta át. Bejgli-fronton azonban egy kicsit jobb a helyzet, mert a korábban elfogadott élelmiszerbiztonsági rendeletnek köszönhetően, akármilyen terméket már nem lehet bejglinek nevezni. Ennek ellenére sok a bejglinek látszó termék a polcokon. Éppen ezért mindenkit arra figyelmeztetnek, körültekintően kezdjék a karácsonyi bevásárlást.
A magasba szökő árakat szeretné lefaragni egy új jótékonysági akció, ahol jóval 900 Ft alatt lehet majd szaloncukrot vásárolni. A bevételt jótékony célra fordítják. – közölte Éskovács Péter, a kezdeményezés egyik szervezője. A Sütibank szakemberei azt ajánlják, hogy ismeretlen eredetű szaloncukrot ne vásároljunk, és a kimért szaloncukor vásárlásnál is győződjünk meg az eredetről. Az ilyen szaloncukrot árusító helyek gyakorta csak az árat tüntetik fel, így nem tudhatjuk, honnan származik, mi van benne, és mikor jár le a termék fogyaszthatósági ideje. A Sütibankban egyébként több fajta süteményt is vásárolhatnak a látogatók. Ilyen például a fatörzs szelet, amelyet hagyományosan Rama margarinból készítenek el. A fatörzsszelet eladásból is tűzifát vásárolnak majd a rászoruló családoknak.
Bejgliteszt
A Sütibank céljai között szerepel az is, hogy felélessze az otthoni sütés hagyományát, népszerűsítse a klasszikus hazai édességeket a magyar családok és a külföldről érkező turisták körében. Idén decemberben a hungarikumnak számító bejglit állítják a népszerűsítő kampány középpontjába. Mint azt a szervezők elmondták, gasztro újságírók bevonásával 47 cukrászda bejgliét tesztelték idén. A fővárosban, a VI. kerületben található Sommer családi cukrászda bejglijét találták a legfinomabbnak. Az itt készülő bejglik kerülnek a Sütibankba is, amelyek bevételeiből szintén tűzifát vásárolnak majd.
A Sütibank felhívja a karácsonyi süteményeket vásárlók figyelmét arra, hogy számos helyen csak bejglinek látszó termékeket árulnak, olyan alapanyagokból, amelyek nem felelnek meg az Magyar Élelmiszerkönyvben megfogalmazott irányelveknek. A “bejgli rendeletnek” köszönhetően 2012 óta nem lehet minden tekercset bejglinek hívni. Az előírás szerint, a sütemény minimum 40 százaléka kell, hogy töltelék legyen. Egy tekercsnek legalább 250 grammnak kell lennie, héjazatán maximum 10 százalékban lehetnek repedések. Mindezek figyelembe vétele segíthet abban, hogy minőségi sütemények kerüljenek a családok asztalára. A Sütibank fiókjai egyenlőre két budapesti helyszínen, az V. kerületben, december 1-től a Városház téren, a karácsonyi vásárban és december 7-től a Mikulásgyár mellett, a Hősök terén üzemelnek majd. A későbbiek folyamán Sárváron és Balatonfüreden is nyílnak majd Rama – Sütibankok a helyi cukrászdák bevonásával.

