A Népszabadság tudósítása szerint így kommentálta Budai Gyula a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára a Csongrád megyei gazdakörök fórumán a Gazdasági Versenyhivatal dinnyekartell-vizsgálatát.
A dinnyeügy július közepén robbant ki, amikor kiderült, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium megállapodott a nagy élelmiszerláncokkal, hogy egyikük se vigye 99 forint alá a dinnye árát, mert különben lehet, hogy nem minden termelőnek érné meg dinnyével foglalkozni.
Az Index által megkeresett számos versenyjogi szakértő mindegyike azt mondta: hacsak nincs valamilyen speciális, ágazati jogszabály, vagy nincs az adott területre hatósági ármegállapítás, akkor ez a megállapodás egyértelműen kartellnek minősül.
A GVH korábban közölte: „a sajtóból értesült arról, hogy a magyar dinnye fogyasztói árával kapcsolatban feltehetően egyeztetésre került sor. A GVH első körben, az ilyen esetben szokásszerű módon, tájékozódik az ügyben, amelynek keretében információt kér a fent említett magatartásról. Ennek alapján fog dönteni arról, hogy indít-e, és ha igen, mely vállalkozásokkal szemben eljárást a hivatal”.
Budai Gyula a GVH-nál korábbi látogatásáról mindössze annyit mondott egy sajtótájékoztatón, egyelőre nem folyik vizsgálat dinnyeügyben. A „rosszakaróknak” pedig – köztük „egy internetes lapnak, amely a GVH-hoz fordult” – azt üzente, nem fog sikerülni.
Budai a múlt heti csongrádi Magosz-fórumon azt is kifejtette: a Magosz sikere az is, hogy elfogadtatták a magyar termékekről szóló rendeletet is. Az Európai Unió háborgott emiatt, de „egy lépést nem hátrálunk. Ha az uniónak nem tetszik, forduljon Strasbourghoz, vagy ahová akar!”
A dinnyekartell nyílt elismerése kapcsán az Index megkérdezte a Gazdasági Versenyhivataltól, hogy mit tehetnek az ügyben a kormánnyal vagy a minisztériummal, van-e lehetőség pénzbírság kiszabására vagy bármilyen bírósági eljárás indítására?
A GVH azonban augusztus 21-ig szabadságon van, így addig nem adhatnak válaszokat.

