Becsült olvasási idő: 1 perc
Kereskedelem: billent egyet a mérleg

Már az év első harmadát mérte meg a KSH, áprilisban az előzetes adatok szerint nőtt az áruházak értékesítése, az eladott árumennyiséget tekintve. Többet vásároltak élelmiszerekből és üzemanyagokból, ez felfelé húzta a mérleget.

A fogyasztói piacot a pénztárcákból előkerülő forintok határozzák meg. Az alkalmazásban állók nettó átlagkeresete 4% feletti mértékben nőtt az év első négy hónapjában, így a reálkeresetek emelkedtek az első negyedévben. A legkisebb kereseteket jelentő minimálbérek, továbbá a nyugdíjak is több mint 5%-kal emelkedtek, ami mennyiségben számolva több megvásárolható árucikket, szolgáltatást jelent.

Az év első négy hónapjában 2,6% volt az infláció mértéke, ami a korábbi évekhez képest sokkal kisebb. Az elmúlt években a drágulás átlagos mértéke az év első négy hónapjában 4-6% között mozgott. 2013. január-április között az élelmiszerek és élvezeti cikkek azonban tovább drágultak (az élvezeti cikkek az adóemelések miatt 10% feletti mértékben), igaz viszont, hogy az áremelkedés üteme mérséklődött. Az eredmény ugyan az, hogy az átlagos élelmiszer még mindig drága, de úgy tűnik, a vásárlók több pénzüket elsősorban élelmiszerekre fordítják (az iparcikkek piaca nem nőtt).

Az üzemanyagok ára csökkent, ezzel az elmúlt évek alapos drágulásából faragott le a piac, de a 400 forintos határ alá még nem lépett be a benzin ára: ennek ellenére már így is nőtt az üzemanyag vásárlási kedv.

Az igazi haszon a háztartások számára a rezsicsökkentés, ami több mint 100 milliárd forintot hagy a zsebekben (igaz, hogy a rezsitartozás ugyanakkor ennél több).

2013-ra előretekintve a kereskedelem mérlegének mutatója követi a gazdaság teljesítményét, ezen keresztül a jövedelmek, a zsebekbe jutó pénz változását, ez volt az elmúlt évek tapasztalata is. Így az előrejelzéseknek megfelelően a fogyasztás eléri, egyes területeken pedig túl is lépheti az előző évi szintet.