L. Simon László, a reklámadóról szóló törvényt beterjesztő fideszes politikus a Napi Gazdaságnak adott interjút, ami azért is érdekes, mert a reklámadótörvénnyel kapcsolatban számos szájt, köztük a Kreatív Online is hiába kérdezi. Mindjárt a legelső kérdés is az, amely minket is érdekelt volna: Kinek a fejéből pattant ki a reklámadó? De vajon mi a válasza erre L. Simonnak?
„Továbbra is azt tartom, hogy a kérdésnek nincs relevanciája.”
Természetesen azért is lenne relevanciája a kérdésnek, mert – azon túl, hogy elvi problémák is akadnak, - nyilvánvalóan egy kodifikációs katasztrófáról van szó, így nemcsak az lenne érdekes, hogy kinek a fejéből pattant ki, hanem az is, hogy milyen jogászok vettek részt a megszövegezésében, illetve, hogy milyen hatástanulmányok készültek előtte?
Aztán azt is mondja, hogy a reklámadó ötlete „tíz éve napirenden van”. Ez így ebben a formában nem igaz, 2000 és 2010 között egyszer merült fel, utána a 2010-es választásokkor többször, de kiérlelt formájában csak tavaly májusban. Erről itt írtunk bővebben. Majd megismétli, hogy a reklámadótörvény nem az RTL Klub ellenében készült. Ezt mondja:
„A jogszabály tartalma mögött nincs, és nem is volt olyan kormányzati szándék, amely az említett kereskedelmi csatorna ellen irányulna. A cég egyébként évről évre komoly nyereséget ér el, nem valószínű, hogy néhány milliárd forintos elvonástól egyszeriben padlót fognának.” MMajd miután az újságíró megjegyzi, hogy forgalmi adóról van szó, megfejeli: „Erre azért volt szükség, mert a tapasztalatok azt mutatták, hogy az érintett vállalatok ügyesen tüntetik el a tényleges profitot. Azt gondoljuk, hogy nehezíti az adóelkerülést, ha az elvonás a bevételi oldalt célozza meg.”
Ezután jön, hogy L. Simon szerint sem felel meg az elfogadott törvény az eredeti jogalkotói akaratnak, bár nem derül ki, hogy L. Simon mely akaratról mondja azt, hogy nem felelt meg neki a törvény. Az tény azonban, hogy a törvény olyan vállalkozásokat is megszívat, akiket aligha akart volna. Viszont adja magát a kérdés, hogy akkor lesz-e újabb módosítás? L. Simon válasza meg ez:
„Én nem dolgozom ilyesmin, a nyári időszak nem is alkalmas a hasonló volumenű ügyek megtárgyalására. Ugyanakkor azt tartom, hogy számos területen – így az internetes tartalomszolgáltatások adókötelezettségei kapcsán is – további szabályozási feladataink lesznek, mert az valós probléma, hogy ezek a világcégek nem veszik ki a részüket a hazai közteherviselésből” – mondja, de most akkor nem tiszta, hogy csak a Facebookról és a Google-ről beszél, vagy egyben a BBC, az NBC, a CNN vagy bármilyen, Magyarországon is elérhető online tartalomszolgáltatásról is?
Arra vonatkozóan, hogy lesz-e állami kommunikációs ügynökség, L. Simonnak nincsen információja, a médiaügynökségi bónuszrendszerek átalakításáról pedig ezt mondja:
„Ebben a pillanatban erre vonatkozóan sincs előkészítési fázisban lévő anyag, azonban a szisztéma átalakítása indokolt lenne. A visszajuttatott reklámpénzek rendbetétele bonyolult kérdés – láttuk az elhibázott lépések következményeit Romániában –, és azzal is tisztában vagyunk, hogy a piac megbolygatása érdeksérelmeket okozhat az érintett szereplők körében:”

