A globális kávéipar, amelyet egykor a nyugati piacok gyors növekedése hajtott, ma már veszít lendületéből, mivel a gyenge terméshozamok, a magasabb vámok és a növekvő fogyasztói árak visszafogják a keresletet – írja a Reuters nyomán a Tobacco magazin.
Mi okozza a nehézségeket?
A Starbucks-szerű láncok és a kézműves kávézók elterjedése évtizedeken át fűtötte a piacot, miközben nagyvállalatok milliárdokat fektettek be a magas árrésűnek tartott kategóriába. Ezek a befektetések azonban nem hozták a remélt eredményeket.
A kávéárak meredeken emelkedtek – az őrölt kávé ára az Egyesült Államokban ma kétszerese a 2021-es szintnek –, ami az inflációval küzdő fogyasztókat visszafogta.
Ezzel párhuzamosan a klímaváltozás által okozott zavarok a fő termelő országokban, valamint a növekvő munkaerőköltségek tovább szűkítették a profitrátákat.
A kávétermelő régiókra kivetett vámok tovább nehezítik a helyzetet, jóllehet az Egyesült Államok nemrég enyhíteni próbált ezek hatásán.
Kiutat keresnek a nagy szereplők
Az iparági nyomás több nagy szereplőn is látszik: a Starbucks nyereségfigyelmeztetésekkel és boltzárásokkal küzd, a Pret A Manger jelentős értékcsökkenést könyvelt el, a Coca-Cola fontolgatja a Costa eladását, és JAB JDE Peets-ből való kivonulása is irányváltást jelez. Az olyan érett piacokon, mint az Egyesült Államok vagy az Egyesült Királyság, már alig van tér további bővülésre.
Ezért a legnagyobb szereplők Kínát és Dél-Amerikát tekintik a következő növekedési célpontnak. A Nestlé és a Starbucks is új termékekkel és üzletnyitásokkal próbál terjeszkedni. Ezek a piacok azonban saját kihívásokkal járnak: az alacsonyabb átlagjövedelmek, a magas marketingköltségek és az erős helyi verseny mind visszafoghatja a nyereségességet.
Bár a feltörekvő piacok logikus kiútjai a telített nyugati környezetnek, a megtérülés bizonytalan, és a nagy kávévállalatok hosszú, költséges útra készülhetnek, mielőtt újra jelentős növekedést látnának.
Borítóképünk illusztráció (Fotó: Red Dot / Unsplash)


