Nincs súlyosabb aggodalom és felelősség annál, mint amit gyermekeink sorsa miatt érzünk. Osztozunk ebben mindannyian, de ritkán fogalmazzuk meg félelmeinket.
Ennek vizsgálatát tűzte ki célul 2011-ben az angol Credos piackutató intézet, különös tekintettel a szülők vélekedésére a reklám és marketing gyerekeikre gyakorolt hatására. A kutatás eredménye szerint az angol szülők leginkább az oktatás, a drogok, gyermekük jövője, a közlekedés biztonsága és a szexuális zaklatás miatt aggódnak. A reklám – az internet és az alkohol mögött – tizenegyedik ebben a sorban.
Mit gondolnak erről a magyar szülők? Az ő aggodalmaik hasonló képet mutatnak: a jövőbeni kilátásokat, a közlekedés biztonságát, a kábítószereket, a bűnözést és az idegenekkel való kapcsolatot említik legtöbbször. A reklám – az internet, a TV-műsorok, az iskola után – a tizenkettedik – állapítja meg az NRC online kvantitatív kutatása.
A TNS Hoffmann Research kvalitatív, fókuszcsoportos kutatása finomítja ezt a képet. A szülök a beszélgetések során aggodalmaik fő okaiként az anyagi kérdéseket, a csoportnyomást, a többi szülő felelősségét, a közlekedést, a közbiztonságot, saját szülői felelősségüket, a kábítószert, az alkoholt, az internetet és a szexuális zaklatást említették.
A felmérések eredményeiből természeten nem a reklámszakma „hárítása” következik. A kutatás célja a felelősségvállalás további erősítése volt. Ritkán esik szó róla, ezért kevesek előtt ismert, hogy mi mindent tettek – a nagyon szigorú törvényi szabályozás mellett – önszabályozással a gyártók és a reklámszakma a gyermekek káros hatásokkal szembeni védelme érdekében. Erről is szó lesz a Reklámfeszten.
A csütörtöki programon (Reklámfeszt, Akvárium Klub, Erzsébet tér, 2012. szeptember 20., 10 óra) a kutatási eredményeket ismertetjük, valamint látható lesz a fókuszcsoportról készült film rövid változata is. Az ezt követő kerekasztal beszélgetésen – melynek moderátora Hoffmann Márta - részt vesz Kósa Éva pszichológus, egyetemi tanár, Parti Katalin, kriminológus, Sági Ferenc, kutatásvezető, Varga Mónika, általános iskolai igazgatóhelyettes, Almási Gizella, a Médiatudor projektvezetője, valamint Fazekas Ildikó, az Önszabályozó Reklám Testület főtitkára.
További információk: [email protected], [email protected]

Becsült olvasási idő: 2 perc
Mumus-e a reklám?
A médiában időről-időre témaként felbukkan, vajon a reklám milyen fenyegetettséget jelent gyermekeink számára. Egy tavalyi, ezt a kérdéskört vizsgáló angol kutatás nyomán az Önszabályozó Reklám Testület (ÖRT) és a Reklám Világszövetség (IAA) Magyar Tagozata megbízásából az NRC és a TNS Hoffmann Reseach végzett el hasonló kutatást, melynek eredményét a négynapos Reklámfeszt harmadik napján, 2012. szeptember 20-án, csütörtökön ismertetik az Akvárium Klubban, majd a kérdés szakértői beszélgetnek/vitáznak a problémáról.
