Mi is ez a nagyszerű találmány? Napenergiával működő hulladékgyűjtő-tömörítőről van szó, amelyet az amerikai BigBelly Solar cég fejlesztett ki.
Önnek is van egy hasonlóan jó projektje?
Pályázzon, és vigye el a II. FMCG Greennovációs Nagydíjat!
Részletek, információk a www.greennovacio.hu oldalon találhatók.
Üzemelését összefoglalva: a nap energiájával működő gépezetet építettek be a szokásos szelektív hulladékgyűjtő bokszoknál valamivel nagyobb fülkeszerű építményekbe. A napenergia befogására a fülke teteje szolgál, és a gyártó szerint a hulladékgyűjtőt úgy alakították ki, építették meg, hogy semmiképpen se jusson bele esővíz. Az eszköz jellemzője még, hogy “egérmentesített”.
A technológia ismérve: a készülék hulladéktömörítője működésbe lép amikor érzékeli, hogy üvegeket, fémdobozokat és egyéb hulladékot dobáltak bele. Az újfajta eszköz egyszerre több előnnyel szolgál. Példaként említhető, hogy befogadó kapacitása a tömörítő berendezést nélkülöző gyűjtőknek a többszöröse.
Amikor a hulladék bizonyos telítettséget ér el benne, akkor a készülék a hulladékbegyűjtő szolgáltatónak elektronikus úton jelzi, hogy tartalma ürítendő. Ez tulajdonképpen üzenet arra, hogy nem szükséges menetrendszerűen járműveket mozgatni, hogy a BigBelly-k tartalmát elvigyék. Nem nehéz mindebből kitalálni, és fontos szempontként hangsúlyozni, hogy a készülék munkába állításával a szállítást végző szolgáltató cégek üzemanyagot is megtakarítanak.

