A jelenleg divatos diéták kevés kenyér, némi tésztaféle és alacsony szénhidráttartalmú ételek fogyasztását engedik meg, a süteményeket pedig száműzik az étlapról. Ezeket a diétákat nem csak a fogyás érdekében folytatják, hanem sokaknak hosszú távú táplálkozási stratégiát jelentenek.
A magzat diétája
A terhesség alatt az ilyen diéták folytatása tilos egy aktuális tanulmány szerint. Ezek ugyanis növelik annak a kockázatát, hogy a születendő gyermek később túlsúlyos lesz. „A túlsúly nem csupán a génektől és az életmódtól függ, hanem attól is, hogy milyen hatások érték a magzatot édesanyja méhében.” -mondja Keith Godfrey, a Southempton Egyetem professzora.
A tudós és csapata 300 gyermek fejlődését követte nyomon hat és nyolc éves korukig. Már születésük előtt megkérdezték az anyákat, hogy várandósan milyen étkezési szokásokat folytattak. A kevés szénhidrátot fogyasztó anyák gyermekei iskolás korukra gyakrabban voltak túlsúlyosak, mint kortársaik. „A legkritikusabb időszak a terhesség korai szakasza.”- hangsúlyozza Godfrey.
Az elhízásért felelős gének aktiválódása
Ennek a hatásnak az alapja az örökítőanyag ún. epigeneteikus változása, melynek során maga a DNS változatlan marad, bizonyos molekulák beépülése viszont azt eredményezi, hogy a gén aktiválódik vagy inaktiválódik.
Az ilyen változásokra akkor bukkannak rá a kutatók, amikor a köldökzsinórvérben lévő gének aktivitását megviszgálják közvetlenül a gyermek születése után. Az anya szénhidrátszegény étrendjére utal, ha a gyermek RXRA-génje megváltozott. Ez a gén felelős az A-vitamin receptorának felépüléséért. Az A-vitamin pedig befolyásolja az anyagcserét.
A cikk ezen a linken folytatódik.

