Becsült olvasási idő: 1 perc
Ne koplaljon, ha várandós!

Az anyák terhesség alatt folytatott táplálkozása hatással lesz a gyermek életére. Ha a kismama túlzott mértékben mellőzi a szénhidrátokat, olyan, mintha arra „programozná” a magzatot, hogy később elhízott gyermek legyen belőle. A túl sok cukornak is ugyanilyen hatása van. A WEBBeteg cikke.

A jelenleg divatos diéták kevés kenyér, némi tésztaféle és alacsony szénhidráttartalmú ételek fogyasztását engedik meg, a süteményeket pedig száműzik az étlapról. Ezeket a diétákat nem csak a fogyás érdekében folytatják, hanem sokaknak hosszú távú táplálkozási stratégiát jelentenek.

A magzat diétája

A terhesség alatt az ilyen diéták folytatása tilos egy aktuális tanulmány szerint. Ezek ugyanis növelik annak a kockázatát, hogy a születendő gyermek később túlsúlyos lesz. „A túlsúly nem csupán a génektől és az életmódtól függ, hanem attól is, hogy milyen hatások érték a magzatot édesanyja méhében.” -mondja Keith Godfrey, a Southempton Egyetem professzora.

A tudós és csapata 300 gyermek fejlődését követte nyomon hat és nyolc éves korukig. Már születésük előtt megkérdezték az anyákat, hogy várandósan milyen étkezési szokásokat folytattak. A kevés szénhidrátot fogyasztó anyák gyermekei iskolás korukra gyakrabban voltak túlsúlyosak, mint kortársaik. „A legkritikusabb időszak a terhesség korai szakasza.”- hangsúlyozza Godfrey.

Az elhízásért felelős gének aktiválódása

Ennek a hatásnak az alapja az örökítőanyag ún. epigeneteikus változása, melynek során maga a DNS változatlan marad, bizonyos molekulák beépülése viszont azt eredményezi, hogy a gén aktiválódik vagy inaktiválódik.

Az ilyen változásokra akkor bukkannak rá a kutatók, amikor a köldökzsinórvérben lévő gének aktivitását megviszgálják közvetlenül a gyermek születése után. Az anya szénhidrátszegény étrendjére utal, ha a gyermek RXRA-génje megváltozott. Ez a gén felelős az A-vitamin receptorának felépüléséért. Az A-vitamin pedig befolyásolja az anyagcserét.

A cikk ezen a linken folytatódik.