Zamaróczy Ádám
Becsült olvasási idő: 1 perc
Nem brit tudósok: a cukormentes italok ugyanúgy elhízáshoz vezethetnek

Tényként kezelhető állítás, hogy a cukrozott üdítők mértéktelen fogyasztása elhízáshoz vezethet. Szingapúri tudósok szerint nem feltétlenül jobb a helyzet a cukormenetes üdítőknél sem.

A cukor és az elhízás gyakran – hogy mást ne mondjunk – kapcsolatba hozható egymással, márpedig a jelentős túlsúly cukorbetegséget okozhat. Egy tanulmány szerint ugyanakkor nem kell az egekig magasztalni az italok cukor- és kalóriamentes változatait sem, mert ezek ugyanúgy jókora túlsúlyhoz vezethetnek, csak rafináltabb módon: erősen felpörgetik az étvágyérzetet.

A szingapúri Agency for Science, Technology and Research részéről Dr. Siew Ling Tey például levezetett egy vizsgálatot, amelynek keretében a résztvevőket négy különböző fajta édesítővel látták el, és ez után a nap folyamán nyomon követték a táplálékbevitelüket. A 30 véletlenszerűen kiválasztott emberek 500 ml-es kiszerelésben cukros, aszpartámos és két növényi alapú nullakalóriás innivalót kaptak a procedúra alatt. Ezután a vizsgálati alanyokat megkérték, hogy a kísérlet folyamán egyenek csak annyi sült rizst, amennyit csak akarnak.

Tey lehidalt, amikor az eredmények azt mutatták, hogy a négy „életvitel” folytatói között az elfogyasztott energia (kalória) mennyiségét illetően nem volt különbség. A cukros üdítősök kevesebbet ettek az étkezések alatt, a többiek pedig vagy az ilyen alkalmakkor vedeltek többet, vagy pedig nap hátraeső részében próbálták meg pótolni a „kiesett” energiamennyiséget.

Tekintettel arra, hogy az idáig megjelent kutatások a témát illetően már mindent megállapítottak és annak az ellenkezőjét is, nem feltétlenül kerültünk közelebb az igazsághoz. Annyit viszont leszögezhetünk; legyenek ugyan cukrosak, vagy cukormentesek, az üdítők nem a legegészségesebb italok a világon.