Eddig összesen 15 milliárd forintot vallottak be a gyártók az adóhivatal felé a neta tavaly szeptemberi bevezetése óta ezen a címen. A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) által közzétett, a július 31-éig beküldött bevallásokat összegző adatai szerint a legizmosabb hónapnak 2012 áprilisa és júniusa bizonyult, rendre 1,8 milliárd forint körüli összegekkel, de nem marad el sokkal ettől a júliusi bő 1,7 milliárd forint sem. A júniusi - a nyári szezonra való felkészülésen túl - a foci Eb is segíthetett, hiszen az üdítők, ízesített sörök és alkoholos üdítők gyártói mellett a snack-ipar is jóval több adót vallott be a májusihoz képest, júliusban pedig már némi csökkenés következett be az előző hónaphoz viszonyítva.
Gyártói szempontból persze nincs szó sikertörténetről, hiszen mind a sós snackek, mind az ételízesítők forgalma csökkenő pályára állt.
A 2012-es büdzsé 6 829 milliárdos bevételi főösszegéhez képest aprópénznek számító neta közel felét az előre csomagolt cukrozott készítmények adják. (Ide tartoznak a 25 százaléknál több hozzáadott cukrot tartalmazó cukorkák, fehér csokoládék, rágógumik, sütemények, fagylaltok, jégkrémek, valamint azok a csokoládék, amelyek cukortartalma 40 százaléknál nagyobb, kakaótartalmuk pedig ennél kisebb.) Meghatározó még a sós snackek, ételízesítők és üdítőitalok súlya is, együttesen 46 százalékot tesznek ki. A mumusként emlegetett energiaitalok részesedése a bevételekből alig haladja meg az 1 százalékot, és nagyjából ugyanekkora az ízesített sörök, alkoholos frissítők súlya is.
Az energiaitalok után bevallott adó összege a látványos júniusi zuhanás után újra emelkedett, de így is 17 millió forintnál kevesebb összegről volt szó júliusban. A szerény összegek vélhetően a kormány figyelmét is felkeltették, nem véletlenek a szigorítási tervek, amelyek alapján az a termék is energiaitalnak minősülne, amely nem tartalmaz ugyan taurint, de metil-xantin (koffein-, teobromin- vagy teofillin-) tartalma viszonylag magas.

