hero
MTIStore Insider
Becsült olvasási idő: 1 perc
NGM: Élénk fogyasztás tartja egyensúlyban a gazdaságot, a növekedés gyorsulása békétől függ

A 2025 második negyedévére vonatkozó GDP-adatokhoz fűzött kommentárjában a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiemelte: amíg a háborús környezet fennáll, a jelenlegi növekedési ütem tekinthető reálisnak, de béke esetén gyorsulás várható. A KSH adatai szerint a magyar GDP 0,2%-kal nőtt éves, 0,4%-kal negyedéves alapon.

A tárca szerint a gazdaság húzóereje jelenleg a belső fogyasztás, amit a tartós reálbér-növekedés, az adócsökkentések és a lakossági támogatások (pl. családi adókedvezmény, nyugdíjas-utalvány) ösztönöznek. A beruházások szerepe is erősödik, ezt új programok – mint az Otthon Start és a Demján Sándor Program – segítik.

Megerősítették: a gazdaságpolitika célrendszere változatlan, a lehető legnagyobb gazdasági növekedés elérését hat alappillér - a kkv-k fejlesztése, 150 gyár építése, az adócsökkentés folytatása, az áremelések elleni küzdelem, a lakhatás és otthonteremtés támogatása és a bérek növelése - biztosítja, amelyek megvalósítását már 70 kormányzati intézkedés támogatja.

A növekedést ugyanakkor továbbra is visszafogja a mezőgazdaság gyenge teljesítménye és a külső környezet – különösen a német gazdaság és a vámfeszültségek hatása. 

Az NGM 2025-re 1%-os éves GDP-növekedést vár, míg a harmadik és negyedik negyedévben 1–2%-os bővüléssel számol.

A gazdaságpolitikai célkitűzések – köztük a beruházásösztönzés, béremelés, adócsökkentés és kkv-fejlesztés – változatlanok, és már mintegy 70 intézkedés támogatja a végrehajtásukat – közölte a minisztérium.