Becsült olvasási idő: 1 perc
Nyúlhús-botrányok

Nyúlhúst is forgalmazó húsboltokat ellenőrzött egy fővárosi vásárcsarnokban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH). A három vizsgált üzletben nem tudták igazolni az előhűtött nyúlhús tételek eredetét. A szakemberek összesen több mint 60 kg ismeretlen eredetű terméket vontak ki a forgalomból.

A vásárcsarnokban ellenőrzött három húsboltban az előhűtött nyúlhús tételek nyomon követése nem volt biztosított.

A termékek jelöletlenek voltak és a származást igazoló kereskedelmi dokumentumokat sem tudták bemutatni.

Ezek hiányában a húsok fogyaszthatósági idejét sem lehetett megállapítani.



A NÉBIH szakemberei a három helyszínen összesen 63,6 kg ismeretlen eredetű nyúlhús forgalomból történő kivonását rendelték el.

A hatósági ellenőrzés eredményei alapján az sem zárható ki, hogy a boltokban a nyúlhús átvétele, valamint azok helyszínre történő szállítása szabálytalanul, illetve élelmiszerek szállítására alkalmatlan gépjárművekkel történt. Ennek felderítésére a hatóság további vizsgálatokat végez.



Az eljárás folyamatban van, az ügyben százezres nagyságrendű bírság várható.
Az érintett üzletek listája elérhető a jogsértés listán.

Megsemmisítés helyett kutyaeledel

Egy másik esetben megsemmisítés helyett kutyaeledelként árulták a nyúlhúst, de félő, hogy sokan emberi fogyasztásra is vettek belőle. Aki ilyet vásárolt, a kutyával se etesse meg!

Megsemmisítés helyett kutyaeledelként értékesítette az elvéreztetett nyúlhúst egy fővárosi cég, a helyszínről több mint 2 tonna terméket szállíttattak el megsemmisítésre. A bírság megállapítása folyamatban van - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

A cég elvéreztetett nyulak nyúzására, a testek gyűjtésére és elszállíttatására rendelkezett engedéllyel. A vizsgálat feltárta, hogy a melléktermékgyűjtő vállalkozás, az engedélytől eltérően, a nyulakat kibelezte, darabolta, csomagolta és részben fagyasztva, részben előhűtötten tárolta. A telephelyen rendkívül rossz higiéniai körülmények uralkodtak.

A vállalkozó az akció során elismerte, hogy a húst állati takarmányként kutyatartóknak értékesítette, felhívva a figyelmüket, hogy azok emberi fogyasztásra nem alkalmasak.

A vásárlók nevét és címét ugyanakkor nem tudta megadni, emiatt a hatóság kéri, hogy aki a Kuti Pet-Food Kft.-től nyúlhúst vásárolt, ne használja fel sem állati takarmányozásra, sem emberi fogyasztásra.