Becsült olvasási idő: 1 perc
Öngondoskodó háztáji program a rászorulóknak

A mezőberényi önkormányzat kezdeményezésének legfőbb célja, hogy minél többen termeljenek a házuk körül található kertjükben.

Egy jól megművelt kerttel rengeteget lehet spórolni — mondta lapunknak az 58 éves Baji Róza, aki az elsők között csatlakozott a programhoz. Az egyedül élő asszony korábban közel két és fél évtizeden át szövőnőként dolgozott, most azonban nincs munkája, így minden segítséget szívesen fogad.

Folyamatosan termelek, egyebek mellett krumplit, uborkát, tököt, cukkínit. A növényeket frissen is eszem, de el is teszek télire — ecsetelte a nő, aki úgy vélekedett, nagyon megkönnyíti majd a dolgukat, hogy az önkormányzat vetőmaggal támogatja a résztvevőket.

Természetesen nem csak azokat a nehéz helyzetű embereket szeretnénk bevonni az akcióba, akik már termelnek, hanem azokat is, akik évek, rosszabb esetben évtizedek óta nem művelik meg kertjeiket — nyilatkozta lapunknak Siklósi István. Mezőberény polgármestere elmondta, a városban már évek óta zajlik egy hasonló program, amelyet Valentinyi Károly kezdeményezett.

Ennek mentén szeretnénk mi is lépni — hangsúlyozta a polgármester. — Elsődleges célunk, hogy segítsük a rászorulókat, de nevelni is akarjuk őket az öngondoskodásra. A projekthez minden olyan érintett rászoruló csatlakozhat, aki vállalkozik egy legalább 120 négyzetméteres földterület megművelésére. A város ehhez jövő tavasszal biztosítja a vetőmagot, illetve elméleti és gyakorlati oktatást is szervez, hiszen akadnak, akik még életükben nem műveltek földet. A program befejezésekor egyszeri, 15 ezer forintos rendkívüli szociális támogatással is hozzájárulnak a munkakedv fokozásához. 

Felelősséggel is jár

Természetesen mindezért cserébe néhány elvárást is teljesíteniük kell a résztvevőknek. Idén ősszel elő kell készíteniük a talajt a jövő tavaszi vetésre. Jelen kell lenniük a már említett foglalkozásokon, el kell vetniük a megkapott magokat, palántákat, s azokat természetesen gondozniuk is szükséges. Mindezt szakemberek ellenőrzik majd. A megállapodásban vállaltak nem teljesítése esetén szankciót is alkalmaznak. Az érdeklődés eddig vegyes, jó néhányan már örömmel vállalták, hogy csatlakoznak a programhoz, s olyan is akadt, aki kerek-perec nemet mondott az ötletre, hogy rendben tartsa a kertjét.