Becsült olvasási idő: 1 perc
Óriási károkat okoz a lisztharmat

Hatalmas károkat okoz országszerte a lisztharmatfertőzés, amely főként a szőlőtermést teszi tönkre. A kórokozóknak kedvezett az enyhe tél, valamint az utóbbi hetek csapadékos időjárása és a magas páratartalom is. A szekszárdi borvidéken szinte minden ültetvényben megjelent a fertőzés.

Halmosi József családja több mint 50 éve borászkodik Szekszárdon. A város melletti domboldalon 3 hektáron termesztenek kadarkát, kékfrankost, és merlot-t. Jelenleg ebben a térségben a legnagyobb a lisztharmat fertőzöttség.

A védekezést elvégeztük egy bizonyos technológiai előírás szerint. Szinte napra pontosan tudtunk permetezni. Ennek ellenére olyan súlyos fürtfertőzés lépett fel, amellyel már nagyon nehéz megküzdeni – magyarázta a Híradónak Halmosi József, a Halmosi Pincészet borásza.

Az egri borvidéken is megjelent a lisztharmat. A gazdák idén a tavalyihoz képest csaknem egyharmadával költöttek többet a védekezésre.

Eddig még csak azokon a területeteken találtunk komolyabb mennyiségű lisztharmatfertőzést, ahol esetleg a szomszédban olyan szőlőterület van, amelyet kevésbé művelnek vagy esetleg elhagyott ültetvény – mutatott rá Tarsoly József, az Egri Hegyközség hegybírója.

A szakértők szerint fontos, hogy még a tünetek megjelenése előtt megkezdődjön a vegyszeres védekezés, mert ha a lisztharmat kialakul, visszafordíthatatlan károkat okoz.

Szétrepeszti a bogyókat, sérves bogyók keletkeznek, és gyakorlatilag értéktelen lesz. Ha a sérves bogyók belekerülnek a borelőállításra használt mustba, akkor erjedési problémákat és ízbeli problémákat idéznek elő – hangsúlyozta Kujáni Lászlóné, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara alelnöke.

Az egész Kárpát-medencében komoly problémát jelent a fertőzés. A nagy meleg és a csapadékos időjárás miatt a Szabadka környéki homokvidéken is megjelent a lisztharmat.