Becsült olvasási idő: 1 perc
Otthon főzőtt pálinkát?

Beérett a gyümölcs, és lassan csorog a lepárlóból a remek, nyolcvanfokos házi pálinkánk - tételezi fel az MNO cikke. A minőség és a mennyiség pazar, viszont adódik a kérdés, hogyan adható el törvényesen az otthon termelt nedű.

2010 óta már otthon is főzhetünk magunknak pálinkát, de természetesen a bérfőzetés műfaja sem került parkolópályára a törvény által. Az előállított mennyiség általában jóval több, mint amit az ember elfogyaszt, illetve elajándékoz a rokonoknak, így marad az értékesítés. Hogyan adható el a felesleges mennyiség?

A törvény szava és a pálinka

A jelenlegi törvényi szabályozás szerint a kistermelői értékesítésre szánt párlat mennyisége után meg kell fizetni a bérfőzetőnek a teljes adómértéket, és párlatzárjeggyel kell ellátnia a terméket.

A magán- és bérfőzés keretében előállított párlat a tulajdonos és háztartása személyes fogyasztásra szolgál – mondja ki a rendelet. Ha a maradékot eladnánk, akkor ezt a jövedéki adó megfizetésével az átvételig legalizálnunk kell, utólag nincs rá lehetőség. Ha az átvételig nyilatkoztunk arról, hogy értékesíteni szeretnénk a pálinkánkat – és a jövedéki adót megfizettük utána –, igényelhetünk zárjegyet a NAV-tól.

A cikk folytatása a Magyar nemzet honlapján olvasható.