Becsült olvasási idő: 4 perc
Töltsd újra Gyulai!

Február 4-én új korszak kezdődött a gyulai húsfeldolgozás történetében, hiszen az üzemben újra elindult a gyártás. A tervekről és elképzelésekről Daka Zsolt, ügyvezető igazgató nyilatkozott lapunknak. 

Február elején újraindult a termelés a Gyulahús Kft. üzemeiben. A 100%-ban önkormányzati tulajdonban lévő cég operatív működtetése hogyan zajlik a továbbiakban?

Bár a cég 100 százalékos önkormányzati tulajdonban van, de a mindennapi operatív működésbe nem kíván beleszólni. A Gyulahús Kft.-nek piaci környezetben kell helytállnia, így a döntések meghozatalában is szükséges, hogy a piacot, az értékesítési viszonyokat és a fogyasztói igényeket jól ismerő szakemberek hozzák meg a döntéseket. A város vezetése a Gyulahús menedzsmentjének kontrollálására egy erős felügyelőbizottságot hozott létre, nekik tartozunk elszámolással. A háromtagú menedzsment kiválasztásánál a városi önkormányzat szempontja az volt, hogy a működést, technológiákat jól ismerő szakemberek vezessék a céget, akik a megszokott tradicionális minőség elkötelezett hívei.

Ezzel már tulajdonképpen sejttette is részben a következő kérdésemre a választ, de azért felteszem a kérdést, milyen elvárásokat fogalmazott meg önökkel szemben a tulajdonos?

Daka Zsolt, ügyvezetőAz egyik legfontosabb elvárás, hogy visszahozzuk azokat a tradíciókat, melyek nyomán a Gyulai kolbász, és a Gyulai Húskombinát egyéb korábbi húskészítményei sikereket értek el a piacon. Itt egy 144 éves hagyományról van szó, amely tiszteletet érdemel. Ha kellő szakértelemmel, odafigyeléssel sikerül a régi dicsőséget visszahoznunk, akkor remélhetően ezt a piac is honorálja majd, és keresik, vásárolják majd a fogyasztók a termékeinket. Úgy gondoljuk, hogy a magas minőség teljesítése az alapja annak, hogy üzletileg is sikeresek legyünk.


Ez a számok nyelvére lefordítva mit jelent?

A testület által elfogadott üzleti terv szerint a társaságnak 2013-ban, illetve februártól ez év december végéig 5,261 milliárd forint árbevételt kell produkálnia, ami a számításaink szerint jó pozitív nullás nyereséget jelent az idei évre.

Mi a terv, hogyan tudják majd ezt teljesíteni, miként sikerült beindítani a termelést?

A Gyulahús Kft.-t az önkormányzat január első napjaiban kétmillió forint jegyzett tőkével hozta létre, majd január 24-én a testület úgy döntött, hogy 114 millió forint tagi kölcsön nyújtásával segíti a termelés beindításához szükséges alapanyagok beszerzését. Február elején ismét összeült a testület és 698 millió forintos tőkeemelést hajtott végre. Számításaink szerint ez az összeg elég lesz ahhoz, hogy teljes egészében beinduljon a termelés, és a várt forgalom bekalkulálásával az idei működésünket fedezni tudja.

Mely termékek gyártását indították el február elején, és milyen ütemben bővítik a portfóliót?

A gyártás a gyulai és csabai kolbászfélékkel, valamint a gyulai májas előállításával indult. A szárazáru gyártásánál 100 százalékos kapacitáskihasználtsággal indultunk, hogy ki tudjuk elégíteni az esetleges piaci igényeket, ehhez igazítjuk majd a termékszortimentünket is. Bízom benne, hogy húsvét tájékára már az üzletek polcain megtalálják a vásárlók a húskészítményeinket. Most a legfontosabb, hogy vissza tudjuk szerezni a régi piacainkat, és bekerüljünk ismét a hazai élelmiszergyártás vérkeringésébe.

Mik a kezdeti tapasztalatok? Úgy gondolom, hogy most a bizalom önöknek mindennél többet ér. Hogyan fogadták a partnerek – alapanyag-beszállítók, kereskedők – a Gyulahús Kft. létrejöttét? Tapasztalnak egyfajta bizalomvesztést?

Valóban, ez most mindennél többet ér, mert csak így tudjuk teljesíteni a terveinket. Hazudnék, ha azt mondanám, hogy nem tapasztalunk bizalmatlanságot mindkét körben, de ez valahol természetes is. A bizalom helyreállítása érdekében arra törekszünk, hogy a Húskombinát által vállalt kötelezettségeket tudjuk teljesíteni. Ez nagyon fontos a régi és új kapcsolatok feltámasztása érdekében. A bizalmatlanság elsősorban egyébként nem is a Húskombinát miatt érzékelhető, sokkal inkább azért, mert új cég vagyunk. Az esetleges bizalmatlanság eloszlatása érdekében felajánlottuk a beszállító partnereinknek első körben az azonnali teljesítést, mert szeretnénk, ha éreznék, valóban megbízhatnak bennünk, és ez az üzleti kapcsolat mindkét fél számára gyümölcsöző lehet. Egyébként nem tapasztalunk különösebben nagy lemorzsolódást a korábbi partnerkörből, hiszen elég zárt ez a piac. A régi új beszállítói partnereink aránya körülbelül 80:20 százalékos. A kereskedőkkel szintén már a kezdetektől megindultak a tárgyalások. Elsők között kötöttünk megállapodást a Tescóval, CBA-val, de a többi kiskereskedelmi lánc többségével, illetve független frissáru nagykereskedelmi cégekkel is már megkötöttük vagy folyamatban vannak a megállapodásaink. Pozitív tapasztalat, hogy voltak olyan láncok, amelyek nem is igen akartak változtatni a kondíciókon, mások például kértek be termékmintákat, de alapvetően szinte valamennyi korábbi partnerrel felvettük már a kapcsolatot, folynak a tárgyalások.

Ön hogyan ítéli meg, milyenek az esélyeik?

Bizakodóak vagyunk, de sokkal többet egyelőre nem tudok még mondani. Azt gondoljuk, hogy áprilisra, legkésőbb májusra már jobban látjuk az esélyeinket. Bizakodóak vagyunk, és addig is gőzerővel azon dolgozunk, hogy a termékeink minősége visszaidézze a gyulai húskészítmények fénykorát, és vissza tudjuk szerezni a piacainkat. Ehhez nagy szükségünk van partnereink bizalmára, együttműködésére és nem utolsósorban a fogyasztók érdeklődésére és vásárlóerejére.

2013/március