Becsült olvasási idő: 1 perc
Újabb fordulat a reklámadó ügyében

Nem lesz lehetőség a reklámadó megfizetésének elkerülésére a Világgazdaság birtokába jutott tervezet szerint.

Az elképzelés jogi szakértők szerint ugyanakkor még pontosításra szorul, ugyanis a tervezetben nem egyértelmű, hogy csak a reklámbevétel, vagy a teljes bevétel után kell-e fizetni az adót.

Bezárná a jogi kiskapukat a reklámadó kapcsán egy új tervezet. A Világgazdaság birtokába jutott elképzelés szerint minden cég adóalany, amelynek szolgáltatása a műsoridő felében magyar nyelven sugároz Magyarországon médiatartalmat. Vagyis ezzel kizárják azt a jogi lehetőséget, amelyre az RTL Klub korábban utalt, hogy külföldről végzik majd a szolgáltatást, kikerülve így az adófizetést. De a nagy cégek feldarabolása sem jelent majd menekvést az új adó alól, mert a kapcsolt vállalkozások reklámbevételeit összeadandó adóalapnak tekintik – derül ki az üzleti napilap beszámolójából.

A Világgazdaság birtokába jutott tervezet ugyanakkor nem fogalmaz egyértelműen az adóalap vonatkozásában. A szöveg szerint a médiavállalkozásokat terhelő adó alapja a reklám közzétételéből származó adóévi nettó árbevétel, igaz, az értelmező rendelkezések között csak nettó árbevételt említ, amely úgy is értelmezhető, hogy a médiavállalkozások összes árbevételét adóztatná, azaz a terjesztésből származó összegeket is. Jogi szakértők szerint a törvénytervezet pontosításra szorul.

A tervezet további érdekessége, hogy a reklámadó bevezetésének okaként a túlzottdeficit-eljárás alól való kikerülést jelöli meg, holott ez már megtörtént. Bár az új adónemről még egyeztet Lázár János a Magyar Reklámszövetséggel, az Országgyűlés meghosszabbított ülésszakán, június 21-ig akár el is fogadhatják azt, és így július 1-től életbe léphet.

A reklámadó tervezete meglepetésként érte a magyar médiacégeket, a piaci szereplők komoly aggodalmakat fogalmaztak meg ezzel kapcsolatban. Elbocsátásokra, cégek megszűnésére figyelmeztetnek. Az új teher egyébként a nagy kereskedelmi televíziókat érintené leginkább, miközben a TV2 már évek óta többmilliárdos veszteséggel működik, és az RTL Klub működése is veszteséges volt tavaly, igaz egy egyszeri tétel miatt pozitív adózott eredményről számolt be a cég.