Becsült olvasási idő: 1 perc
Újabb nagy élelmiszerbiztonsági fogás

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) szakmai koordinációjával működő Pest megyei Kormányhivatal élelmiszer-biztonsági szakemberei illegális húsüzemre csaptak le hétfőn Budapesten.

Illegális húscsomagolóra bukkantak Kőbányán a Pest megyei állategészségügyi hatóság szakemberei hétfőn – jelentette be a folyamatban lévő vizsgálat helyszínén a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára.

Bognár Lajos elmondta: az ellenőrzés során a hatóság mintegy három tonna élelmiszert foglalt le. Az élelmiszer csomagolását illegálisan végezték, nem megfelelő higiéniai körülmények között.

Az ellenőrök vizsgálják az állati eredetű élelmiszerek eredetét. A vizsgálat során szeretnének választ kapni arra, hogy honnan származik az áru és kinek értékesítették azt. A kőbányai illegális csomagolóhoz az ellenőrök egy helyszíni ellenőrzés után jutottak el.

A helyettes államtitkár közölte: az illegális tevékenység következménye várhatóan élelmiszerlánc-felügyeleti bírság és büntető feljelentés lesz.

Az illegális létesítményben uralkodó állapotokról Bognár Lajos nem beszélt részletesen – mondván, folyik a vizsgálat –, de példaként említette: nincs folyóvíz, és a hús kezelésére szolgáló munkafelületek sem felelnek meg az előírásoknak.

A helyettes államtitkár a cég nevét nem tudta pontosan megmondani, mivel az eddig ismert valamennyi dokumentumon hamis vagy nem létező cégnevek szerepelnek.

Többek között ez is a vizsgálat tárgyát képezi  − tette hozzá.     Megemlítette: például egy Somogy megyei, 2009-ben megszűnt, de engedélyezett létesítmény nevét is felhasználta csalárd módon a most vizsgált „üzem”. Az árut –  ami az információk szerint baromfihús  −, aminek nyomán Kőbányára eljutottak az ellenőrök, a Forma-1-es rendezvényen találták, helyszíni ellenőrzés során.

Úgy tűnik, az illegális áru nagy tételben nem került kereskedelmi forgalomba, de ez is a vizsgálat körébe tartozik. A bírság összege a vizsgálat eredményétől függ – közölte Bognár Lajos.

Az Országgyűlés nemrég módosította büntető törvénykönyvet, hogy ilyen és hasonló ügyekre szigorúbb szabályokat lehessen alkalmazni  −  közölte a javaslat egyik benyújtója, Tarnai Richárd (KDNP) parlamenti képviselő, a Pest Megyei Kormányhivatal vezetője.