hero
Store Insider
Becsült olvasási idő: 3 perc
Visszatért a régi dicsfény: új korszakát éli a magyarok egyik kedvelt márkája

A Szobi név és termékei generációk emlékezetében élnek, s bár a márka története nem volt mentes a hullámvölgyektől, napjainkban ismét a népszerűsége csúcsán áll, jelenlegi tulajdonosa pedig az elmúlt másfél évtizedben látványos növekedést ért el.

A Szobi márkanév, valamint az ahhoz kapcsolódó termékek magyarok millióinak lehetnek ismerősek. A márka több évtizedes múlttal rendelkezik, bár voltak nehezebb évei is, most újra nagy népszerűségnek örvend. A jelenlegi tulajdonosa 15 éven belül jelentős növekedést tudott realizálni. 

A Szobi márka sikere stabil alapokon nyugszik, bár történetét hullámvölgyek is jellemzik. Az 1967-ben alapított Szobi Szörp Gyümölcsfeldolgozó Szövetkezeti Közös Vállalkozást hét termelőszövetkezet hozta létre azzal a céllal, hogy feldolgozzák és értékesítsék azokat a gyümölcsöket, amelyek nem kerültek friss fogyasztásra.

A márka hazai és nemzetközi szinten is ismertté vált. A rendszerváltás fordulópontot jelentett: a cég 1990-ben részvénytársasággá alakult, majd még ugyanebben az évben a francia Teisseire privatizálta. 2002-ben a cég új logóval, 2003-ban megújult gyümölcslé-arculattal jelent meg. 2005-ben a Szobi ismét magyar többségi tulajdonba került: a korábbi két magyar vezető együttesen a részvények 90%-át szerezte meg. Csakhogy a márka nem tudta megismételni korábbi sikereit. A hibás üzletpolitika eladósodáshoz és csődhöz vezetett, ezért a vállalat 2007-ben bezárt. A történet azonban nemsokra ismét pozitív irányt vett. Már több mint másfél évtizede van új tulajdonban a Szobi, amely azóta számos új sikert is a magáénak tudhat.

A Szobi kezdetben kifejezetten szörpök gyártására specializálódott, azonban már az ezredfordulót megelőzően is volt példa a termékkínálat bővítésére. 1994-ben bevezették a tartósítószer-mentes Vitafruit szörpcsaládot, majd négy évvel később piacra dobták a Golden Valley termékeket is.

„A termékek nevei a mai vásárlóknak is ismerősek lehetnek, ugyanis találkozhatnak velük a fogyasztók a boltok polcain. Egészséges kortyok, ínycsiklandó ízvilág, extra vitaminforrás a szervezetünknek. Ezt tudja nyújtani például a Golden Valley termékcsalád, amelynek termékei 1 literes kiszerelésben kaphatóak” – emelte ki Sári Tibor, a Szobi Italgyártó Kft. ügyvezetője.

Sári Tibor, a Szobi Italgyártó Kft. ügyvezetője (Fotó: KRPR.hu)

Később a szörpök gyártásáról az üdítőgyártásra került a fókusz. A kétezres évek elején a gyümölcssűrítmények helyett kizárólag ivólé előállítására rendezkedtek be a Szobi üzemében, amiből azonban túlkínálat volt akkor a piacon.

„Ez a stratégia akkor nem volt célravezető. Miután átvettük a Szobi gyártását, megreformált, és mai szemmel visszatekintve jó üzleti stratégia alkalmazásába kezdtünk. Üdítők és szörpök gyártásával ugyanis egyaránt elkezdtünk foglalkozni, amelyek széles minőségi választéka jelenleg jól kiegészíti egymást. 1 literes kiszerelésű termékekből jelenleg 46 félét gyártunk, továbbá 2 deciliteres kiszerelésből 44 félét. A szobi üzemben gyártott Tetra Pak kiszerelésű termékekből saját tulajdonú márkánk a Szobi, a Golden Valley és Fruit Garden. Ezenkívül gyártunk különböző kereskedelmi hálózatoknak saját márkás termékeket is, illetve export vevőknek jogdíjas termékeket egyaránt” – mutatott rá a Szobi Italgyártó Kft. ügyvezetője.

Nagyot nőtt a vállalat az elmúlt években

Mint hangsúlyozták, a vállalat az elmúlt 15 évben folyamatosan növekedett. A koronavírus-járvány időszakában az aktuális piaci és gazdasági körülmények ugyan enyhén visszavettek a növekedés üteméből, de ez csak rövidebb ideig tartott, amelyhez a cég beruházási szándékai is érdemben hozzájárultak. A 2020-as és 2021-es évben összesen közel félmilliárd forint értékű fejlesztést hajtottak végre. A Szobi 474 millió forintot meghaladó befektetése valamivel több mint 237 millió forint hozzájárulást kapott költségvetési forrásból. Mindezeknek köszönhetően a Szobi az elmúlt években megduplázta a termelését, foglalták össze.

Modern megoldásokkal fejlesztenek

Tavaly év elejétől a gázüzemű gőzkazánokat kiváltották egy melegvíz-előállító kazánnal, ami 60%-os energiamegtakarítást eredményez. Az EU-szabályozásnak megfelelően 2024. július 1-jétől rögzített kupak kerül a Tetra Pak csomagolóanyagokra. Ehhez szintén fejlesztés volt szükséges, amely 2024. júniusára sikeresen meg is valósult. Idén tavasszal átadásra került egy új, nagyobb tárolókapacitást biztosító polcrendszer, amivel pedig a Szobi megduplázta a raktári tároló kapacitását.

(Fotó: KRPR.hu)

Jelenleg is van folyamatban lévő újításunk. Már az utolsó fázisában van egy újabb raktári beruházásunk, amelynek részeként robotizálás van folyamatban. Ez várhatóan még idén ősz elején átadásra kerül. Mindezzel egy innovatív raktárfejlesztést zárunk majd le, amely szintén támogatja működésünket, ideértve az automatizált raktározást is” – mondta Sári Tibor.

Az eseményen Vitályos Eszter kormányszóvivő, államtitkár is részt vett, felelevenítette, hogy a Szobi ma is a gyermekkor ízeit idézi, miközben képes követni a piaci trendeket. 

„A több száz millió forint értékű állami támogatás szemmel láthatóan jó helyre került. A magyar családi tulajdonban lévő vállalkozás az állami támogatással megvalósult beruházásainak köszönhetően ráadásul jelentős növekedést tudott elérni” – tette hozzá.