A versenyképes gazdálkodás, a termésbiztonság és az élelmiszer-önrendelkezés érdekében kulcsfontosságú a vízgazdálkodás átalakítása – mondta Hubai Imre, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért felelős államtitkára a Szakmáron tartott Szigeti Farm gazdafórumon.
Az államtitkár szerint a klímaváltozás miatt „a tájban tárolt vízkészletek mellett a mesterséges vízpótlás is elengedhetetlen eszközzé vált”. Hozzátette: az idei évben az ágazati összefogásnak és az Aszályvédelmi Operatív Törzs munkájának köszönhetően 1,05 köbkilométerrel több víz maradt a tájban, ami fél Balatonnak felel meg. A tervek szerint jövőre 3 köbkilométer fölé emelnék ezt a mennyiséget.
Az Aszályvédelmi Akcióterv keretében a kormány 4,7 milliárd forintot fordított tározók és csatornák karbantartására, valamint több mint háromszáz helyszínen végeztek vízpótlást. A gazdálkodók idén is díjmentesen juthattak vízhez az állami főművekből, ami 15 milliárd forintnyi megtakarítást jelentett az ágazatnak.
Hubai Imre szerint „a termésbiztonság és a gazdálkodók versenyképességének megőrzése érdekében szemléletváltásra van szükség”.
Az Agro-ökológiai Program és a fenntartható vízgazdálkodási közösségek bővítése ebben kulcsszerepet játszik: eddig 368 közösséget ismertek el, amelyek több mint 114 ezer hektáron segítik a vízmegtartást és az alkalmazkodóképesség növelését.


