Becsült olvasási idő: 1 perc
Wales-ben a baromfifélék kétharmada fertőzött

Walesben kudarcot vallottak a legtöbb halálesetet okozó, élelmiszerekkel terjedő baktérium legyőzésére irányuló erőfeszítések: a baromfifélék több mint kétharmada fertőzött a belekben élősködő Campylobacterrel.

A brit élelmiszeripari szabványügyi hivatal több millió fontot áldozott a baktérium okozta betegség eredetének felderítésére. E szerint az emberi megbetegedések fő oka az, hogy nem biztonságosan készítették el a csirkehúst. A baktérium okozta campylobacteriosis előfordulásának gyakorisága 2005 óta folyamatosan emelkedik, bár 2010 óta már nem olyan nagy mértékben.

A Nagy-Britanniában és az Európai Unióban előforduló campylobacteriosis esetek 50–80 százalékában a baromfiféléket, elsősorban a csirkéket azonosították a megbetegedések forrásként.

Tisztaság félegészség

A baromfitartók a biológiai biztonság növelésével keresik a megoldást: kézmosás és gumicsizmacsere. A munkások műszakváltáskor minden alkalommal zuhanyoznak és a másik oldalon tiszta ruhát és gumicsizmát vesznek fel.

A betegség terjedésének megakadályozásában létfontosságú a konyhai higiénia. A csirkehúst rendesen meg kell főzni vagy át kell sütni. A csirkével érintkező konyhai felületeket és eszközöket meg kell tisztítani, a hús feldolgozásához pedig külön vágódeszkát kell használni.