NAK-AM: idén is jól vizsgázott az országos jégkármérséklő rendszer

NAK-AM: idén is jól vizsgázott az országos jégkármérséklő rendszer

Idén tízmilliárd forint kárt előzött meg a fejlesztés.

Készenlétben a jégkármérséklő-rendszer

Készenlétben a jégkármérséklő-rendszer

Üzembe helyezte 2020. április 15-én az országos jégkármérséklő-rendszert a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, amelyet az Agrárminisztériummal közösen működtet. Az ország 986 pontjáról ezüst-jodidot a felhőkbe juttató rendszer nem csak a mezőgazdaságot óvja, hanem a lakossági, ipari, állami létesítményeket, ingatlanokat és ingóságokat. A védekezési időszakban a gazdálkodók számára is hasznos elemző összeállításokat publikál a kamara.

Már üzembe állt a jégkármérséklő-rendszer

Már üzembe állt a jégkármérséklő-rendszer

2019. április 15-én üzembe helyezte az országos jégkármérséklő-rendszert a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, amelyet az Agrárminisztériummal közösen működtet. Tavaly, működésének első évében a rendszer több tízmilliárd forintnyi kárt előzött meg, megóvva a mezőgazdaságot, a lakossági, ipari és állami létesítményeket, ingatlanokat és ingóságokat.

Jól debütált a jégkármérséklő-rendszer

Jól debütált a jégkármérséklő-rendszer

A jégkármérséklő-rendszer első évében, csak a mezőgazdaságban már több milliárd forint kárt előzött meg. A rendszert 2019-ben előbb, már április közepén üzembe helyezik, amit a sokéves átlag alapján az időjárás is indokol.

A szombati jégeső gyakorlatilag megsemmisítette a mátrai szőlőültetvényeket

A szombati jégeső gyakorlatilag megsemmisítette a mátrai szőlőültetvényeket

Az előzetes becsléseket jóval meghaladó, a háromszázmillió forintot bizonyosan elérő kár keletkezett a mátrai borvidék termésében a szombati jégeső következtében - mondta az MTI-nek a Mátrai Hegyközségi Tanács elnöke.

Országossá bővül a jégeső-elhárítási rendszer

Országossá bővül a jégeső-elhárítási rendszer

Az egész országra kiterjeszti a kormány a már több megyében sikeresen működő talajgenerátoros jégeső-elhárítási rendszert a Földművelésügyi Minisztérium előterjesztésére  - közölte a tárca csütörtökön.

Óriási károkat okozott a szőlőültetvényeken a jégeső

Óriási károkat okozott a szőlőültetvényeken a jégeső

Az ország szőlőtermésének mintegy 10 százalékát verte el a júliusi jégeső, egyes területeken a tőkék 80 százaléka sérült meg - írja a Magyar Nemzet a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa által végzett kárfelmérésre hivatkozva.

2015-ben alaposan megsínylette a szélsőséges időjárást az agrárium

2015-ben alaposan megsínylette a szélsőséges időjárást az agrárium

Időjárást tekintve az idei mezőgazdasági év a szélsőségek éve volt. 2014 őszétől 2015 nyaráig egymást váltották az átlagosnál csapadékosabb időszakok és a szárazság. A Groupama Biztosító adatai alapján a legtöbb kárt a jégverés és az aszály okozta, melyek nyomán a biztosítótársaság eddig több mint 2 milliárd forintot fizetett ki.

OMSZ: nyáron ízelítőt kaptunk a klímaváltozás következményeiből

OMSZ: nyáron ízelítőt kaptunk a klímaváltozás következményeiből

Az idei nyár ízelítőt adott abból, amire az éghajlati változások miatt a jövőben számíthatunk - összegezte az Országos Meteorológiai Szolgálat az elmúlt időszak tapasztalatait az MTI megkeresésére.

Biztosítók: milliárdos károkat okozott a földeken a jégverés

Biztosítók: milliárdos károkat okozott a földeken a jégverés

Több milliárd forintnyi kárt okoztak a júliusi jégesők a mezőgazdasági földeken a biztosítók jelentése alapján. Kis területen, koncentráltan tették tönkre a termést.

Hatalmas pusztítást okozott a jég Szatmár-megyében

Hatalmas pusztítást okozott a jég Szatmár-megyében

Május utolsó napján 22 Szatmár megyei település határában milliárd forintos károkat okozott a hatalmas jégverés – tájékoztat a Hír TV beszámolója alapján az agroinform.hu.

Milliós hasznot hajthat a jégágyúk használata

Milliós hasznot hajthat a jégágyúk használata

Bár a hatásáról nincsenek pontos és egzakt adatok, amióta üzembe helyezték a jégágyúkat a Nagykanizsai Gyümölcskert Zrt.-nél, a gazdaságban nem volt jégkár. Előtte viszont minden évben – mondta a Kossuth Rádió Hajnal-táj című műsorának a társaság elnök-vezérigazgatója.

Csongrád megye déli részét elverte a jég

Csongrád megye déli részét elverte a jég

Nem kímélte a termőföldeket a kedd esti jégesővel járó zivatar. A Csongrád megyei Sándorfalva mellett teljes eperföldeket tett tönkre, míg Hódmezővásárhely térségében a gabonát tizedelte meg. A gazdák folyamatosan mérik fel a károkat, az eső miatt átázott talajon azonban sok helyen nehéz megközelíteni a földeket.

Tarolt a jég Tokaj-Hegyalján

Tarolt a jég Tokaj-Hegyalján

Százhektárnyi területen verte el a szőlőt a jégeső Tokaj-Hegyalján. A helyenként borsó-, illetve cseresznye nagyságú jég jelentős károkat okozott.