Becsült olvasási idő: 1 perc
Tarolt a jég Tokaj-Hegyalján

Százhektárnyi területen verte el a szőlőt a jégeső Tokaj-Hegyalján. A helyenként borsó-, illetve cseresznye nagyságú jég jelentős károkat okozott.

A sárban hevernek a levert szőlőlevelek Tolcsván - a hegyközséget kedden délután érte el a jégeső, és tarolta le a szőlőleveleket. Az ítéletidő százhektáros területen pusztított.

Tavaly innen majdnem 10 ezer mázsa szőlőt szüreteltek, idén lehet, hogy alig lesz termés. Néhány ültetvényen tartani lehet attól, hogy a jövő évi termés is veszélybe került, ugyanis a hajtások nagy részét is elverte a jég.

"Fél óra alatt 40 milliméternyi eső esett le, de jéggel kombinálva, a fejlődésben lévő szőlőnek ez a legnagyobb ellensége, könnyen lepattannak a hajtások, virágzás előtt szinte beláthatatlan következményei lesznek" - nyilatkozta a Híradónak Csoma Ernő, a Tolcsva-Erdőhorváti Hegyközség elnöke.

Azt még nem tudni, hogy hány tőke élte túl a jégverést. Az érintett területen több termelő is gazdálkodik, ők attól félnek, hogy a sérült tőkéket megtámadják a szőlőbetegségek.

"Minden szőlőbetegség nagy szeretettel várja az új hajtásokat, tehát most már félő, hogy a szürke rothadástól a peronoszpórától kezdve bármilyen baj érheti" - magyarázta Kontrás Miklós, az egyik helyi termelő.

A szakemberek szerint az ítéletidő sújtotta területeken most különösen fontos a gombafertőzés elleni permetezés.