Becsült olvasási idő: 1 perc
FUVOSZ: katasztrófa lehet az e-útdíj bevezetéséből

A fuvarozókat tömörítő egyik szervezet, a FUVOSZ szerint katasztrófa lehet az e-útdíj bevezetésből, ennek megelőzése érdekében Orbán Viktor, miniszterelnökhöz fordultak. 

Véget ért a 19 állomásos, az e-útdíj (ED) bevezetésének előkészítésre hivatott road show, melyen egyértelművé vált, hogy a 2013. július 1-jén induló ED rendszer számos sebből vérzik – közölte a FUVOSZ.

A szervezet szerint az e-útdíj beindítása a vállalkozások döntő többségének technikai problémát jelent, mert egyebek között még nincs regisztráció, nincs útdíj kalkulátor, nincsenek forgalomba engedélyezett egyszerű és olcsó fedélzeti eszközök, nem kezdődhetett még meg a februári kormányrendeletben előírt 25 napos próbaüzem. Pénzügyi szempontból is áthidalhatatlan utdijproblémát jelent a bevezetés, többek között azért, mert nincs gyorsított megoldású forgóeszközhitel – sorolja a FUVOSZ, amely hozzátette: vannak olyan vállalkozások, melyek az új rendszer bevezetése esetén egy kilométer ténylegesen megtett útért 17 kilométer út díját kötelesek megfizetni. Ez is a rendszer kellő előkészítettségének hiányát mutatja.

Az előbbi okok miatt már 2013. június 18-án a FUVOSZ kérte Orbán Viktor miniszterelnök „beavatkozását” a rendszer indításának elhalasztása, a hibák, hiányosságok kiküszöbölése, a technikák beszerzése, betaníthatósága, legalább a jogszabályban beígért próbaidő megvalósulása érdekében. (A miniszterelnöknek küldött levelet itt olvashatja.) A FUVOSZ felhívja a figyelmet, hogy a héten még ülésezik az Országgyűlés, még hozhat egy célszerű és problémamegoldó halasztást.