Szekszárdon féltucatnyi borász kezdett közös munkába az elmúlt években azért, hogy újra megteremtsék a siller kultúráját. Az ötlet Heimann Zoltánnak köszönhető, aki évekkel ezelőtt alkotta meg a Fuchsli nevű bort, mely vöröses színe után kapta a kis róka nevű, sváb nevet.
Az egyedülálló kezdeményezéshez kezdetben csatlakozó termelők – Eszterbauer, Heimann, Merfelsz, Németh János, Posta Borház és Sebestyén Csaba – külön szabályrendszert fogadtak el, amely meghatározza a felhasználható szőlőfajtákat, a szüret időpontját, valamint a feldolgozás módját is. Legfőbb kritérium, hogy a bor gerincét két Kárpát-medencei fajtának, a kékfrankosnak és a kadarkának kell adnia. A hat 2011-es Fuxlit követően a 2012-es évjáratból már kilenc siller közül válogathatunk, köszönhetően a Tringa, a Hetényi és a Márkvárt pincészet társulásának.
Az új fajta siller félúton van a vörösbor és a rozé között, mely izgalmassá és egyedivé teszi
Nem csak a kezdeményezés, a dizájn is egységessé és egyedivé teszi a Fuxlit. Pálhegyi Flóra
grafikus rókabőrbe bújtatva jeleníti meg a termelőket a palackokon, mellyel személyessé teszi az arculatot. Ezért aztán Heimann hedonista rókaként, Németh Janó kis rókát nevelő szülőként, Eszterbauerék szerelmes rókapárként láthatóak a palackokon, míg Sebestyén Csabát izompacsirtaként ábrázolta a grafikusnő.
Még egyedibbé teszi a szekszárdi borászok együttműködését az a fajta kollegalitás, mellyel eddig talán még sehol nem találkozhattunk. A palackok hátulján ugyanis minden borász a kollégái fuxliját (is) ajánlja.
A szekszárdi termelők egyik kiemelkedő kezdeményezése tehát az egységes siller, a Fuxli, mely rést ütött a pajzson, friss és üde színfolt a borok palettáján. A grillszezon közeledtével pedig valószínűleg sokak kedvencévé fog válni.
Taba Emőke

