A rendezvény - a sütőipar, cukrászat, malomipar és a vendéglátóipar szakmai seregszemléjeként adott teret, a szakmákba beszállító termelőknek és kereskedőknek és a szakmákban dolgozó szakembereknek. A kiállításon 9 ország 75 kiállítója mutatkozott be, a 22 milliós ország szakembereinek és kereskedőinek. Románia a magyar termelők és kereskedők egyik legnagyobb felvevőpiacává válhat. Több üzletember szájából hangzott el a következő szlogen, amely a román piac nagyságát, a következő definícióval határozza meg „a román piac akkora, mint Ausztria, Szlovákia, Magyarország együttes felvevőpiaca.”
A hazai élelmiszeripar által előállított kiváló minőségű termékekre, a piac komoly érdeklődést mutatott. A Hotel Pesident - Kiállítási Központban megrendezett seregszemle felületeinek 45%-án magyar cégek mutatkoztak be. Zömében a fenti szakterületekre beszállító termelők és kereskedők állították ki termékeiket és berendezéseiket. A kiállítás minden tekintetben eltért az eddig megszokott kiállítások struktúrájától. A szervezést, Romániában piacvezető Brutarul- Cofetarul (Pék-cukrász) szakmai lapja, és a Gastromedia az ország vezető vendéglátó- és szállodaipari szakmai újságja vállalta magára. Magyarországi szervező a www.pekforum.hu a sütőipar internetes szakmai lapja volt.
A fenti szaklapok Románia minden, a fenti szakterületeken dolgozó cég vezetőjéhez eljutnak, ezáltal garantált volt a szakma jelenléte. Továbbá, a szakterületekre beszállító kereskedelmi cégek részére meghirdetett, év vállalkozója díjakat is a kiállítás egyik kísérőrendezvényén adta át a szervezők. A díjakat, a lapok olvasóinak szavazatai alapján adták át, ezért a nagykereskedői hálózat is komoly jelenléttel tisztelte meg, az eladni szándékozókat.
A GastroPan kiállítás struktúrája három pillérre épült, az első a gépek, berendezések, technológiák és alapanyagok bemutatása. A második pillért a gyakorlati bemutatók sokasága jelentette, ahol a következő hazai szakemberek mutatták be tudásukat, és tanították a romániai kollégáikat a magyar technológiákra és kreativitásra: Varga Károly 14 szeres Olimpiai Bajnok szakács, a zöldség és gyümölcs faragás művészetét mutatta be, Vígh Maya mestercukrász a karamellszobrászat rejtelmeit tanította meg, Erdős Hanna Olimpiai Bajnok cukrászmester cukorból készített Halasi csipkéivel kápráztatta el a látogatókat.
A harmadik pillér pedig, a termékversenyekre érkezett csodálatos készítmények kiállítása jelentette.
A sütőipari termékek versenyének zsűrijét, Ilonka Boldizsár a Pékek Világszövetségének (UIB) magyar alelnöke erősítette. A cukrászok tortadíszítő versenyének zsűrijét Pataki János a Cukrászok Világszövetségének és a hazai szakmai szervezetnek az elnöke irányította.
A szakácsok versenyének zsűrijét Varga Károly a hazai szakma emblematikus szaktekintélye vezette. Összegezve a látottakat megállapíthatjuk, hogy a GastroPan kiállítás méltó teret biztosított, a hazai élelmiszeripar és kereskedelem bemutatkozásának keleti szomszédunk piacán. Megmutatta azt a lehetőséget, hogy a keleti terjeszkedésnek is van potenciális alternatívája. Itt idéznék egy szakembertől elhangzott véleményt: ha elmegyek nyugatra, ott én vagyok a szegény magyar, és csendesen meghúzódva várok a soromra, hogy bemutatkozhassak. Itt pedig éreztem a felém áradó szakmai tiszteletet, elismerést, a szeretetet, azt - hogy itt tanulni akartak tőlem, s ezért érdemes volt idejönni.
Remélhetően sokan fogják mondani az imént idézett mondatot, s az hazai élelmiszeripar és élelmiszer gépgyártás mind szélesebb piaci megjelenést tud realizálni Romániában. A kiállításról bővebb leírást és fotókat találnak a www.gastropan.ro portálon, három nyelven magyarul, angolul, románul.
A tavalyi rendezvénnyel kapcsolatos képek az alábbi linkről érhetőek el:
http://www.gastropan.ro/photos/index3.html

Becsült olvasási idő: 2 perc
GastroPan Expo
Minden előzetes várakozást felülmúló sikerrel ért véget, a Marosvásárhelyen március 26-28 között megrendezett GastroPan Expo szakmai kiállítás.
