Több mint 30 millió doboz legálisan piacra dobott cigaretta eshet ki a forgalomból. A Nemzetgazdasági Minisztérium szerint jövőre 5 százalékkal zsugorodik majd a piac a jogszabályváltozások miatt, a piaci szereplők a szektor összeomlására készülnek – írta a Napi Gazdaság szerdai számában.
A dohánytermékek jövedéki adójának emelése, illetve a trafiktörvény borítékolhatóan átalakítja a teljes cigarettapiacot. A jelenlegi tervezet szerinti áremeléssel egy doboz cigaretta átlagos ára jövő őszre 850-950 forint közé emelkedik, a sodródohányé pedig 19 szálra vetítve is minimum 550 forint körül lesz, miközben a feketepiacon egy doboz cigaretta 350-450 forintért kapható.
A lap beszámolója szerint különösen a sodródohány árának emelése növelheti az illegális forgalmat, mert annak ára eddig körülbelül megegyezett az illegálisan árult cigarettáéval.
A Népszabadság nemzetközi tapasztalatokra hivatkozva írta: nem kizárt, hogy a feketepiac már jövőre 10 százalékosra ugrik, amivel Magyarország a cigaretta jövedékiadó-szintjével együtt a fejlett uniós tagországok mellé kerülne. Úgy vélik, ha az illegális csatornák megnyílnak, rövid idő alatt megduplázódhat a zugértékesítés, ami a pillanatnyi dohányfogyasztási adatokkal számolva összességében 100 milliárdokban mérhető jövedékiadó- és áfakiesést okozhat.

