STORE INSIDER FOCUS
Hogyan befolyásolta a Covid a szeszipart?
A Covid-járvány alatt a karantén és a lezárások radikális változásokat hoztak a fogyasztási szokásokban, amely a szeszipart is behatóan érintette. A Store Insider elemzésében nemrég azt vizsgáltuk, milyen koronavírus-trendek gyakorolnak hatást még ma is az FMCG-piacra; a szeszipar esetében a csökkenő alkoholfogyasztási trendek, az alkoholos üdítőitalok forradalma és az egyre nagyobb kísérletezőkedv vált meghatározóvá.
Mennyi alkoholt fogyasztunk átlagosan?
Egy amerikai kutatás szerint a Z generáció tagjai az egyetlenek, akik átlagosan hetente 3 alkoholos italt fogyasztanak el, míg az Y- és az X-generáció, valamint a baby boomerek hetente egyaránt 4 alkoholos italt isznak. Összességében mégis minden második amerikai jelezte, hogy 2024-ben csökkenti az alkoholfogyasztását annak érdekében, hogy pénzt spóroljon meg.
Miért isznak kevesebb alkoholt a fiatalok?
Egy kutatás szerint az Egyesült Királyságban megkérdezett 16 és 24 év közötti fiatalok mintegy 40 százaléka nyilatkozott „visszafogott alkoholfogyasztásról” a korábbi évhez képest. A közvéleménykutatások közben megerősíteni látszanak a Z generációs fogyasztók aggodalmait a „hang-xiety”, azaz az alkoholfogyasztás és a másnaposság mentális egészségre gyakorolt hatása kapcsán.
Egyre gyorsabb ütemben változnak az alkoholfogyasztási szokások a nyugati civilizáció országaiban, amely immár a szeszipar legnagyobb nemzetközi szereplőire is komoly hatást gyakorol. Kölcsönhatást, hiszen a fogyasztó egyszerre katalizátora és célközönsége is a folyamatoknak. De vajon melyik 3 nemzetközi trend alakíthatja át elsősorban az italozási szokásainkat a közeljövőben?

1. Csúcson az alkoholos üdítők
„A Z generáció több hangszeren is játszik egyszerre.” – nyilatkozta Spiros Malandrakis, az Euromonitor International vezető szeszipari elemzője. Az észrevétel rendkívül találó, miután egybehangzó közvéleménykutatások szerint a legfiatalabb alkoholizáló korosztályt egyaránt jellemzi a kísérletezőkedv és a félelem az alkohol mentális egészségre gyakorolt negatív hatásaitól. Ez együttesen néhány év alatt elhozta az alacsony alkoholtartalmú, ugyanakkor elképesztően széles íz-, szín- és alkoholtípus-kombinációban elérhető, ready-to-drink (RTD) italok aranykorát.

A Covid-járvány alatt végérvényesen megerősödő RTD-kategória ma már a legnagyobb italgyártók portfóliójában is megjelent, esetenként világmárkák kollaborációjában (lásd a Coca-Cola és a Jack Daniel’s, valamint a Sprite és az Absolut párosítását). „A hagyományos kategóriahatárok elmosódtak és a falak végleg leomlottak, ez pedig arra késztette az alkoholmárkákat, hogy belépjenek az alkoholmentes térbe – és fordítva is." – foglalta össze a helyzetet Matt Hughes, a Franchise Equity Partners társalapítója a FoodDive-nak.
2. „Borra sör, meggyötör; sörre bor – nevermore?”
Elemzők szerint az RTD-portfólió és az alacsony alkoholtartalmú, illetve trendi alkoholmentes italok térnyerésével egyre nagyobb bajba kerülhet a sör és bor szektor. A korábbi évtizedekben generációk alkoholfogyasztásában meghatározó szerepet játszó italok egyre kevésbé számítanak érdekesnek a kísérletezőkedvű Z generációs fogyasztóknak. Még Németországban is visszaesett a sörfogyasztás.

„Ezek a termékek azt a demográfiai réteget célozzák meg, amely a korábbi évtizedekben a nagyivók közé tartozott. Ez az egész a józanság-fókuszú, kíváncsi életmódváltás miatt van.” – tette hozzá Spiros Malandrakis.
3. Párlatok: illékony lehetőségek a növekedésre
Malandrakis szerint a legfiatalabb európai fogyasztóknál megfigyelhető trendek az Egyesült Államokba is begyűrűzhetnek, miközben az amerikai alkoholfogyasztási kultúrát egyértelműen a latin-amerikai párlatok is befolyásolják. Az elemzések egyelőre ellentétes jövőt jósolnak a spiriteknek, amelyek akár a háttérbe szoruló sör és borfogyasztásból is profitálhatnak. A koktélok – és mocktélok – mellett a Z generáció részéről az exkluzív párlatok, a mindennapi luxus iránt is mutatkozhat egyfajta igény.

A gazdasági nehézségek ugyanakkor a gyártókat és a fogyasztókat is egyre kiszolgáltatottabb helyzetbe hozzák, generációs különbségektől függetlenül. Az egészségtudatosságon felül összeérnek az igények a megélhetési költségek csökkentésében: 2024-ben minden második amerikai tervezi az alkoholfogyasztás visszafogását spórolás miatt. „Az USA alkoholhoz fűződő kapcsolata az idők során nagyon feszült és érdekes volt, és sok fogyasztó még nem is igazán ismeri az alkoholmentes italok területét” – így Malandrakis.
„Az elmúlt 2000 év szesziparának legnagyobb kihívását látjuk magunk előtt."


