Becsült olvasási idő: 1 perc
Lesz reklámadó - vagy mégsem

A jelenlegi állapot szerint lesz reklámadó - válaszolta a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére vonatkozó brüsszeli ajánlás következményét firtató kérdésre Giró-Szász András kormányszóvivő szerdán egy sajtótájékoztatón. Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter este már megengedőbb volt.

Egy délutáni sajtótájékoztatón ugyan azt nyilatkozta Giró-Szász András kormányszóvivő szerdán, hogy bevezetik a reklámadót, azonban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter az M1 Az Este című műsorában már másként fogalmazott az Origo szerint: "nem tudok válaszolni arra a kérdésre, hogy lesz-e (reklámadó) vagy sem". A bevezetés annak is függvénye, hogy egy ilyen lépés milyen hatással lenne a piacra - tette hozzá.

A kormányszóvivő és a miniszter arról is tájékoztatott, hogy a miniszterelnök Lázár Jánost, a miniszterelnökséget vezető államtitkárt bízta meg azzal, hogy tárgyalásokat folytasson ez ügyben a Magyar Reklámszövetséggel. A kormány szerdai ülésén eddig nem tárgyalt a kérdésben - tette hozzá a kormányszóvivő délután.

A délutáni sajtótájékoztatón Varga Mihály azt is hozzátette: a szektorális különadókról, illetve a tranzakciós illetékről a kormány szerdai ülésén nem tárgyal, a reklámadóról készült előterjesztés. Jelezte, hogy a brüsszeli bizottság döntése meghozatalakor a májusi csomag első két intézkedését értékelte, így a költségvetési zárolásokat, illetve az egyszeri beruházások egyszeri tételekkel való finanszírozását.

A magyar reklámszakmai szervezetek hétfőn közös állásfoglalásban tiltakoztak a reklámadó ellen, arra hivatkozva, hogy a "médiaszektor, mint a véleményformálás, a véleménynyilvánítás alapvető fontosságú iparága évek óta súlyos helyzetben van, amit az is jelez, hogy a szektor az elmúlt öt évben reklámbevételeinek több mint harmadát elveszítette".

Különösen igaz ez a televíziós csatornákra, amelyeket a törvény kiemelten sújt majd, ugyanis a 10 milliárd forint feletti adóalap esetén egy médiacégnek 20 százalék adót kellene majd fizetnie.