Becsült olvasási idő: 2 perc
Alkalmazkodnak a fogyasztók
A fogyasztók világszerte kezdik megszokni a válság okozta változásokat. Kilábalnak az első időszak aggodalmaiból, kétségeiből, bizonytalanságából, és igyekeznek alkalmazkodni az új helyzethez – állapította meg a Nielsen elnök-vezérigazgatója, David Calhoun nemrég egy nemzetközi élelmiszer-kereskedelmi konferencián. – Globálisan a visszaesés fázisán túl vagyunk – mutatott rá a Nielsen elnök-vezérigazgatója. (A cikk az Élelmiszer novemberi számában jelent meg.)

A fogyasztók költési szokásai azonban alapvetően megváltoztak az elmúlt év során, a tartózkodással vegyes önmérséklet válik az új viselkedési mintává. A fogyasztók 80 százalékát nem fenyegeti a munkanélküliség, de ezt ők nem tudják. Azt hiszik, elveszthetik az állásukat, és ennek a 80 százaléknak a bénultsága végzetes lehet a kínálati oldalra.
A következő egy-másfél év során a fogyasztók kritikusan fognak dönteni a szükségleteiken felüli vásárlásaikról, megtakarításaikról, hiteleik visszafizetéséről, amelyek hosszú távon meghatározzák helyzetüket. Többek között ezt tárták fel a Nielsen kutatásai. Tovább koncentrálódik a kiskereskedelem, ahogyan a kereskedelmi márkák terjedése is folytatódik. A láncok saját márkái a kis és B márkák rovására nyernek teret, közben pedig egyre nagyobb márkaértéket érnek el. A vásárlási döntésekben a hangsúly a boltok árairól és választékáról áttevődik a termékek kedvező ár-érték arányára, márkaértékükre és az üzletláncok márkaértékére.
A fogyasztókkal való kommunikáció új útjairól David Calhoun kijelentette: a piac szereplőinek a bármikor, bárhol elérhető fogyasztót megnyerése érdekében célszerű három képernyőn keresztül is megcélozni, és különböző médiumokon keresztül kommunikálni vele. Ma már a tévé és a webvideó mellett érdemes igénybe venni a különböző online fórumokat is, mint például a Facebook, továbbá a mobiltelefonokat.
„Nem az a kérdés, melyik médiumot válasszuk, hanem az, hogyan lehet a rendelkezésre álló médiumokat hatékonyan felhasználni” – hangsúlyozta a Nielsen elnök-vezérigazgatója. Megjegyezte, hogy a két médiumban megjelenő hirdetések mindig megverik az egy médiumban megjelenteket, ezért a befektetések megtérülését nem külön-külön szükséges vizsgálni, hanem teljes körűen.
Rámutatott, hogy a fogyasztók jobban bíznak más fogyasztókban, az ő ajánlataikban, mint vállalatokéban, és sokan interneten cserélik ki tapasztalataikat. A gyártóknak hasznos lehet, ha törekednek arra, hogy a márkájuk bekerüljön az online levelezés témái közé.
„Nem hiszem, hogy el lehetne képzelni a közeljövő világánál érdekesebbet” – jelentette ki a Nielsen CEO-ja. „Aki nem figyel oda a változásokra, és nem ugrásra, reagálásra készen várja az új helyzeteket, annak nehéz napjai lehetnek. Érdekes lesz megtanulni a kommunikációt korunk digitalizált fogyasztójával, amivel mindannyian valami újat teszünk magunkévá.”

elelmiszer.hu