Becsült olvasási idő: 2 perc
"Történelmi időket éltünk át" - Matus István

Szerintem sokan osztják véleményemet, hogy az elmúlt 20 évben gazdaságtörténelmi időket éltünk át és mindenki a maga lehetőségeihez mérten befolyásolta a történéseket. Gondoljunk csak arra, hogy a magyar kereskedelem szerkezete néhány év alatt teljesen megváltozott. Eltűntek az akkor mindenható nagykereskedelmi vállalatok, a FÜSZÉRT-ek és az állami kiskereskedelem.

Büszke vagyok arra, hogy ott voltam a szövetkezeti kereskedelemből kialakult Coop lánc, valamint az akkor még csak néhány boltból álló CBA lánc születésénél. A nemzetközi kereskedelmi vállalatok sorra alapították a magyar leányvállalataikat, hozva az anyaország üzletpolitikáját. Új kereskedelmi csatornák fejlődtek ki hozzájárulva az új vásárlási szokások kialakulásához, a fogyasztási kultúra megváltozásához. Sajnálatosan a hazai élelmiszeripar szereplői közül, most már látjuk, hogy csak néhányan maradtak meg a piacon. Az külön siker, hogy némelyikük még most is magyar irányítás alatt működik .

MatusAz elmúlt 20 évben csak azok maradtak sikeresek, akik a változást, a megoldások innovációját nem elszenvedték, de cégük alapértékévé tették. Ez így volt a szállítói oldalon is. Az egész szakma együtt tanulta és alkalmazta a modern marketing és értékesítési megoldásokat, szerencsés helyzetben összefogva a kereskedelmi partnerrel a vásárlói és a fogyasztói igények legmagasabb színvonalú kielégítése érdekében. A 4 éve tartó válság újabb kihívást jelent mindenkinek, de azt gondolom, hogy mindig vannak „győztesek” és fontos, hogy a cégvezetők, a szakemberek először a lehetőségeiket vegyék számba és ne a kockázatokat.

A következő 20 év sem fog másról szólni, mint a versenyről, a fogyasztók és a vásárlók kegyeiért. A kereskedelem területén bekövetkezik egy konszolidáció, de természetesen senki sem dőlhet hátra hiszen pl. új típusú fogyasztók, vásárlók jelennek meg új igényekkel. A szállítói és a kereskedelmi üzletpolitikában más hangsúlyt kapnak majd a már létező fogyasztói csoportok is gondolva pl. az idősebb generációra, vagy a kényelmi, időt megtakarító, valamint az egészségesebb termékek iránt érdeklődőkre.

A vásárlási szokások is megváltoznak, lásd interneten keresztül bonyolított bevásárlást. Kialakulhat, megerősödhet az „on the go” (útközben veszek valamit) típusú vásárlás, növekedhet az igény a szakboltok speciális választéka és az általuk nyújtott személyes kiszolgálás iránt is. A vevők pénzéért, a lojalitásért ma még alig elképzelhető technikával, ötletességgel fognak küzdeni a piaci résztvevők. Hiszek a gyártók és kereskedők együttműködésének fontosságában s szerintem ezen az területen is tovább fejlődik a szakma.

Összesítve izgalmas lesz a következő 20 év is. Rengeteg lesz a kihívás, de remélem sikerrel felelnek meg majd mindezeknek a cégek, de elsősorban a szakmában dolgozók.

Matus István
Business development director
Antra ID Kft.