
(In) store wars - A győztes a boltban születik!
De melyikben és mennyiért? Válságban az FMCG piac minden szereplője kemény csatát vív a fogyasztóért, és még nem látni, ki nyeri a háborút. Lehet-e jövőjük a magyar élelmiszer-ipari vállalkozásoknak? Érdemes-e beszállni a számháborúba? Ki vállalkozik a siker érdekében jó szomszédi összefogásra vagy termékházasításra? Elemzések és megoldások az Élelmiszer Szakma Napján.
A Magyar Nemzet ismét nekiment a Tescónak
„Nem csupán az eladásra szánt árukészlet, hanem a multivállalat működéséhez szükséges eszközök beszerzését is kiszervezi hazánkból a Tesco. A jelenleg is zajló átalakítási folyamatnak több száz hazai cég látja kárát. Eközben kiderült: a válságos tavalyi évben több mint 30 milliárd forintot hízott a Tesco kasszája” – többek között ezeket az állításokat tartalmazza a Magyar Nemzet csütörtöki számában megjelent cikk. Az alábbiakban közzétesszük a Tesco szerkesztőségünkhöz eljuttatott válaszát.(A témához kapcsolódó előadást hallhatnak a résztvevők június 10-11-én, Balatonfüreden rendezett "A győztes a boltban születik!, avagy (In)Store Wars" című Élelmiszer Szakma Napján, ahol a Tesco kereskedelmi igazgatója beszél a legnagyobb kiskereskedelmi lánc és a magyar beszállítók kapcsolatáról.)
Tesco: a válság mint lehetőség
A válság senkit sem hagyott érintetlenül – még a Tescót sem. De krízis ide, válság oda, a piacszűkülés ellenére nem következett be visszaesés, csupán stagnálás. A tartós fogyasztási eszközök vásárlása ugyan mintegy 10%-kal visszaesett, de a ruházati termékek, különösen a bébi ruházat területén igen komoly részesedést szerzett a Tesco – mondta az Élelmiszer Szakma Napján elhangzott előadásában Hackl Mónika, a hipermarket-lánc külső kommunikációs vezetője.
Tovább nőttek a promóciós eladások
Nőtt a promóciós értékesítés aránya a kiskereskedelmi forgalmon belül. A fogyasztók jelentős része aktívabban keresi a promóciókat, mint korábban. Többek között erről is beszélt Szalókyné Tóth Judit, a Nielsen igazgatója az Élelmiszer Szakma Napja konferenciáján az „FMCG Trend Barométer – A növekedés alternatívái” című előadásában. A teljes cikk az Élelmiszer augusztus-szeptemberi számában olvasható.
Nőtt a promóciós eladás
Nőtt a promóciós értékesítés aránya a kiskereskedelmi forgalmon belül. A fogyasztók jelentős része aktívabban keresi a promóciókat, mint korábban. Többek között erről is beszélt Szalókyné Tóth Judit, a Nielsen igazgatója az Élelmiszer Szakma Napja konferenciáján az „FMCG Trend Barométer – A növekedés alternatívái” című előadásában.
Módosult a csődtörvény
Júniusban fogadta el az Országgyűlés a csődtörvény módosítását. A törvény legtöbb új szabálya szeptember 1-jén lép életbe. Az új szabályozás előnyeiről, illetve hátrányairól Győrfi Attila (Euler Hermes) és Harka Ödön (Harka Ügyvédi Iroda) beszélt a XI. Élelmiszer Szakma Napján. A cikk az előadások rövidített, szerkesztett változata az Élelmiszer júliusi számában jelent meg.
Kupa Mihály prognózisa
Legyünk optimisták! – mondta Kupa Mihály volt pénzügyminiszter biztatóan június 10-én Balatonfüreden, a XI. Élelmiszer Szakma Napján, majd „merész és félelmet nem ismerő” elemzőket idézett, akik szerint a gazdasági válság a világban 2012-re lezajlik. A cikk az Élelmiszer 2009. júliusi számában jelent meg.
Vége a felpumpált fogyasztásnak
Legyünk optimisták! – mondta Kupa Mihály volt pénzügyminiszter biztatóan június 10-én Balatonfüreden, a XI. Élelmiszer Szakma Napján, majd „merész és félelmet nem ismerő” elemzőket idézett, akik szerint a gazdasági válság a világban 2012-re lezajlik.
Várhatóan több eljárás indul
Júniusban fogadta el az Országgyűlés a csődtörvény módosítását. A törvény legtöbb új szabálya szeptember 1-jén lép életbe. Az új szabályozás előnyeiről, illetve hátrányairól Győrfi Attila (Euler Hermes) és Harka Ödön (Harka Ügyvédi Iroda) beszélt a XI. Élelmiszer Szakma Napján. A cikk az előadások rövidített, szerkesztett változata.
Képes beszámoló a konferenciáról
Az Élelmiszer Online-on ezidáig már elérhető volt a június 10-11-én, Balatonfüreden megrendezett XI. Élelmiszer Szakma Napján forgatott videós összeállítás, valamint a konferencián elhangzott előadások többségének írásos prezentációs anyaga. Mostantól az alábbi linkre kattintva a helyszínen készült fotók segítségével ízelítőt kaphat a rendezvény hangulatából.
XI. Élelmiszer Szakma Napja
A június 10-11-én, nagy sikerrel zajlott Élelmiszer Szakma Napja konferencia prezentációi az alábbi linkeken érhetők el. A konferencia képes beszámolója a jövő hét elején kerül fel az Élelmiszer Online-ra.
Nagy sikerrel zajlott a XI. Élelmiszer Szakma Napja
A címben olvasható megállapítás nem a szervezőktől származik: a konferencia „törzsrésztvevői” közül többen fogalmaztak így a június 10-11-én rendezett kétnapos konferencia végén. Az idén új, impozáns környezetben, a balatonfüredi Anna Grand Hotelben tartott rendezvényen több mint 160 résztvevő követte a programot. A konferenciáról a jövő hét elejétől honlapunkon, júliusi lapszámunkban pedig magazinunkban láthatnak képes összeállítást. Az előadások szerkesztett változatait pedig folyamatosan közöljük mind nyomtatott, mind online formában. Az alábbiakban felsorolásszerűen olvashat az elhangzott előadásokról.
Élelmiszer Szakma Napja - PROGRAMVÁLTOZÁS!
A „Krízis mint lehetőség” az Élelmiszer Szakma Napja konferencia (2009. június 10-11., Balatonfüred) első napján a „A válságból van kiút” című kerekasztal beszélgetés résztvevői (Éder Tamás, Gyaraky Zoltán, Vámos György, Dörnyei Otília, Pál József) a magyar élelmiszeripar lehetőségeiről folytatnak eszmecserét. A elmúlt napok fejleménye – hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárást indított az Élelmiszer Termékpálya Kódex aláírói ellen – szükségessé tette a megváltozott helyzet elemzését. Ennek érdekében a kerekasztal-beszélgetésre meghívtuk Nagy Mártát, a GVH elnök-helyettesét is, aki elfogadta felkérésünket.
Élelmiszer Szakma Napja 2009.06.10-11.
A krízis mint lehetőség – avagy kitörési pontok a válságból!
