Becsült olvasási idő: 2 perc
Kinek a bűne a magyar cukoripar bedöntése?

Nehezményezi Józsa István, a cukorgyárak privatizációját vizsgáló parlamenti bizottság MSZP-s társelnöke, hogy a testületi jelentés több helyen is a szocialista kormányoknak rója fel a magánosítást és a cukorágazat leépülését.

cukorA politikus ezért módosító javaslatot terjesztett elő, amely szerint a baloldali kabinet „mindvégig a hazai termelők érdekeit képviselte az unió cukorreform-folyamata során”. A bizottsági jelentés ezzel szemben hangsúlyozza: hiányzott a szocialisták kormányzati szándéka a katasztrofális folyamat megállításához, Gráf József akkori agrárminiszter pél­dául megszavazta a brüsszeli reformot, az európai cukorgyártás drasztikus leépítését.

Módosító javaslatot terjesztett elő a szocialista Józsa István ahhoz a parlamenti vizsgálóbizottsági jelentéshez, amelyik a hazai cukorgyárak privatizációjáról szól, valamint arról, hogy milyen álláspontot képviselt Magyarország az uniós cukorreform során. A testület MSZP-s társelnöke nehezményezi, hogy a jelentés több helyen is a szocialista kormányoknak rója fel a magánosítást és az ágazat leépülését. A dokumentum hangsúlyozza: „Magyarországon nem a kormányzati lehetőségek hiányoztak, hanem a kormányzati szándék” a folyamat megállításához.

Gráf József akkori MSZP-s agrárminiszter megszavazta az uniós reformot, az európai cukorcukorgyártás drasztikus leépítését, így a szocialista kormány visszaadta Brüsszelnek a csatlakozáskor kiharcolt 402 ezer tonnás országos kvótánk hetvenöt százalékát. A cukorreformmal összefüggésben a kabai, a szolnoki, a szerencsi és a petőházi cukorgyárunk is bezárt, utolsóként és egyedüliként a kaposvári maradt életben.

„Miközben Görögország, Lettország és Lengyelország is ellene szavazott a brüsszeli reformnak, Gráf József kétszer is igent mondott az uniós előterjesztésre. A hazánkhoz teljesen hasonló helyzetben lévő Csehország például igen kemény nyomást gyakorolt a külföldi gyártulajdonosokra, és az ottani kormánynak sikerült elérnie, hogy a csehországi kvóta mindössze huszonegy százalékát adják vissza Brüsszelnek” – jelentette ki Font Sándor, a parlamenti bizottság fideszes elnöke. Józsa István minderre úgy reagált: „Pozitív szándék vezette a szocialista kormányzatot, amely a termelőket képviselte.”

cukorFont Sándor emlékeztetett, még Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti képviselője is brutálisnak és elfogadhatatlannak nevezte 2006-ban az uniós cukorreformot. Tabajdi akkor úgy nyilatkozott: „Az öt magyar cukorgyár mind külföldi tulajdonban van, akik úgy dönthetnek, hogy termelésüket saját országukban koncentrálják. Ez veszélyt jelent egy gazdaságilag európai átlagon termelő ország számára, mint Magyarország is.” Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti képviselő pedig arra intette akkor a kormányt, hogy az uniós reform során fokozottabban kell védeni a cukorrépa-termesztő gazdák, termel